Így szelfizett Ruszin-Szendi az ukrán vezérkari főnökkel: Dicsőség Ukrajnának!

POLITIK
Létrehozva: 2025.04.22.

Trump még két és fél hónapot adott a TikToknak

75 napon belül el kell dőlni a cég sorsának, betiltják vagy eladják?

Donald Trump, az Egyesült Államok volt elnöke  bejelentette, hogy meghosszabbítja a TikTok amerikai működésére vonatkozó határidőt,, így a kínai ByteDance tovább folytathatja a tárgyalásokat a TikTok amerikai részlegének eladásáról. Az új határidő május 20-ig ad időt a feleknek a végleges megállapodás elérésére – közölte az NBC News.

Trump a TruthSocial nevű közösségi platformján tette közzé bejegyzését, amelyben hangsúlyozta, hogy az adminisztrációja „óriási előrelépést” ért el a TikTok ügyének rendezésében. Az elnök szerint az ügylethez szükséges további jóváhagyások miatt döntöttek úgy, hogy meghosszabbítják a tárgyalási időszakot.

A TikTok működését az Egyesült Államokban eredetileg április 5-ig kellett volna megszüntetni, amennyiben nem sikerült volna vevőt találniuk az amerikai üzletágra.

„Az Adminisztrációm keményen dolgozott azon, hogy megmentsük a TikTok-ot, és óriási előrelépést értünk el” – írta Trump. „Az ügylethez még szükséges néhány aláírás, ezért úgy döntöttünk, hogy 75 nappal meghosszabbítjuk a TikTok amerikai működését”.

A TikTok és annak kínai tulajdonosa, a ByteDance, hosszú ideje harcolnak a TikTok jövőjéért az Egyesült Államokban.

A nemzetbiztonsági aggályok és a kínai kormány esetleges hozzáférése az amerikai felhasználói adatokhoz miatt mind Trump, mind Joe Biden elnökök beavatkoztak az ügybe. Biden a közelmúltban is a TikTok amerikai működésének kérdését tette napirendre, miután az Egyesült Államokban és világszerte is viták folytak az alkalmazás adatvédelmi gyakorlatairól.

Trump korábban már többször is megfenyegette a TikTok-ot, hogy betiltja a működését, amennyiben nem találnak egy amerikai vevőt.

A TikTok válaszul jogi lépéseket tett a kitiltás ellen, és bár a Legfelsőbb Bíróság végül helybenhagyta a TikTok kitiltásáról szóló döntést, Trump úgy tűnik, hajlandó tovább dolgozni a vállalat jövőjét biztosító megoldáson.

A TikTok jelenleg több mint 170 millió amerikai felhasználóval rendelkezik, a világ egyik legnépszerűbb közösségi platformja. A platformot használó fiatalok és hirdetők számára kulcsfontosságú a TikTok elérhetősége, ezért Trump számára egyértelmű volt, hogy nem megszüntetni kívánja a TikTok-ot, hanem folytatni kívánja a tárgyalásokat a ByteDance-kel.

A TikTok helyzete az amerikai-kínai kereskedelmi háború hátterében még bonyolultabbá vált. Trump a bejegyzésében kitért a két ország közötti kereskedelmi feszültségekre is, különösen a vámtarifákra. Kína aznap bejelentette, hogy 34 százalékos vámot vezet be az Egyesült Államokból származó összes importtermékre, ami tovább élesíti a két gazdasági nagyhatalom közötti konfliktust.

„A vámtarifák a legfontosabb gazdasági eszközeink közé tartoznak, és nélkülözhetetlenek a nemzetbiztonságunk szempontjából” – írta Trump. Az elnök hozzátette, hogy az amerikai adminisztráció továbbra is „jóhiszeműen” kíván együttműködni Kínával, bár elismeri, hogy Peking nem elégedett a kölcsönös vámtarifákkal.

A TikTok jövője továbbra is kérdéses, de a mostani határidő-hosszabbítás lehetőséget ad a feleknek arra, hogy megtalálják a végleges megoldást,

amely biztosítja az alkalmazás amerikai működését és megoldja a nemzetbiztonsági aggályokat. Az elkövetkező hetekben kiderül, hogy sikerül-e megegyezniük egy megfelelő amerikai vevővel, vagy ha nem, Trump adminisztrációja újabb lépéseket tehet.

Trump eredetileg januárban április 5-ére tűzte ki azt a határidőt, hogy a TikTok találjon nem kínai vevőt, különben egy 2024-es törvény értelmében betilthatják az alkalmazást az Egyesült Államokban.

Az elnök az Air Force One fedélzetén beszélt a kérdésről, és megerősítette, hogy több potenciális vevő érdeklődik, miközben ő is azt szeretné, hogy az alkalmazás életben maradhasson. A TikTok hivatalosan nem kommentálta a fejleményeket, de a Reuters információi szerint a Blackstone nevű magántőke-befektetési cég fontolgatja, hogy kisebbségi részesedést vásároljon az applikáció amerikai leányvállalatában.

Washington továbbra is aggódik amiatt, hogy a ByteDance a kínai kormánnyal együttműködve az alkalmazás segítségével adatokat gyűjthet az amerikai felhasználókról.

Trump a napokban felvetette, hogy a Kínára kivetett vámokat csökkentené, amennyiben az ázsiai ország felgyorsítja a TikTok eladását, és ezért hajlandó volt meghosszabbítani a már említett április 5-i határidőt is.

Trump a bejelentést az Air Force One fedélzetén tette, ahol kijelentette:

Ez az állítás egy nappal azután érkezett, hogy Trump jelentős, 34 százalékos importvámot vetett ki Kínára, követve az év elején bejelentett 20 százalékos adókat.

A Financial Times értesülései szerint a lehetséges vevők között olyan nagy amerikai befektetési alapok és technológiai vállalatok szerepelnek, mint az Andreessen Horowitz, a Blackstone, a Silver Lake vagy az Amazon. Az üzlet egyik kulcskérdése azonban az, hogy ki fogja irányítani a TikTok egyedülálló algoritmusát, amely a platform sikerének alapja.

Hihetetlen üzlet készül: váratlanul ajánlatot tettek a TikTokra – Amerika egyik legnagyobb cége vásárolhatja meg

Még kérdéses, hogy mennyire komoly a vállalat ajánlata, de a piac pozitívan reagált a hírre. A TikTok felvásárlásával az Amazon megmenthetné a közösségi médiaplatformot a betiltástól, ráadásul egy óriási hirdetési felületet is megszerezne.

Peking azt szeretné, ha a ByteDance továbbra is felügyelné az algoritmust, míg a washingtoni törvényhozók egy része azt követeli, hogy az teljes mértékben amerikai ellenőrzés alá kerüljön.

A tárgyalások végkimenetele jelentős hatással lehet a globális technológiai iparra és az amerikai–kínai kapcsolatokra egyaránt. Míg a kínai kormány egyelőre nem reagált a felvetésre, a következő napok döntő fontosságúak lehetnek a TikTok jövője és a két gazdasági nagyhatalom közötti viszony szempontjából.

Fontos politikai eszközzé vált a TikTok

Az üzlet hátterében az Egyesült Államok nemzetbiztonsági aggályai állnak, amelyek szerint a kínai vállalat hozzáférhet több millió amerikai felhasználó személyes adataihoz.

Az Egyesült Államok kongresszusa tavaly olyan törvényt fogadott el, amely előírja a TikTok eladását egy amerikai vállalatnak, ellenkező esetben országos tilalom lép életbe. A határidőt Trump eredetileg most szombatig hosszabbította meg, miközben a Fehér Ház tárgyalásokat folytat, hogy mindkét fél számára elfogadható megoldást találjanak.

Leáldozóban az ázsiai gyártás csillaga: Trump vámhadjárata letarolta a kontinenst

Az európai országok nem tudják, mennyire fáj az amerikai pofon. A vállalatok hiába menekítették ki a gyáraikat Kínából, szinte az összes ázsiai országra brutális vámokat vetettek ki, ami térdre kényszerítheti a kontinens iparát.

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek