Kisokos
Óraátállítás 2025 – Megdöbbentő, hogy milyen hatással van az egészségedre

Lassan évtizedek óta megy a huzavona, hogy legyen óraátállítás, vagy sem. Sokak bánatára, idén sem törölte el az Európai Unió az óraátállítást, ezért mutatjuk, hogy pontosan mikor lesz, és milyen megdöbbentő hatást gyakorol a szervezetedre.

Az óraátállítás 25-ben is kihat a cirkadián ritmusunkra, ezáltal az egészségünkre isForrás: Shutterstock/ stopabox

Az óraátállítás 2025-ben is megzavarja a cirkadián ritmust

Az óraátállítás megzavarja a természetes biológiai ritmusunkat is, amelyet más néven cirkadián ritmusnak hívnak. Ez akár súlyos egészségügyi következményekkel járhat. Az egy órás elcsúszás miatt máshogy érintkezünk a természetes fénnyel, reggel később kel fel a nap, este pedig később nyugszik le.

A cirkadián ritmusunk pedig jelentősen függ a szervezetünket érő fényhatásoktól, ami komoly hatással van a hangulatunkra és a hormonháztartásunkra. A kevesebb reggel fény miatt csökkenhet a hangulatjavító hatású szerotonin termelődése, míg a több éjszakai fény késleltetheti az elalváshoz szükséges hormon, a melatonin termelődését. Ezért sokan tapasztalják magukon az akár hetekig tartó fáradtságot, ingerlékenységet és alvási zavarokat.

Megnő a szívinfarktus és az agyvérzés aránya is

Több kutatás is alátámasztja, hogy az óraátállítást követő napon, a nyári időszámítás kezdetén 24 százalékkal emelkedik a szívinfarktusok aránya, az agyvérzés pedig az első két napban 8 százalékkal magasabb. Pitvarfibrilláció miatt is többen kerülnek kórházba. Ebben az időszakban több közúti baleset, orvosi műhiba és munkahelyi baleset következik be. Ezek az egészségügyi problémák, és a fáradtságból adódó balesetek a szakemberek szerint a cirkadián ritmus felborulása miatt következnek be.

Az óraátállítás időszakában ingerlékenyebbek és türelmetlenebbek is lehetünk, ráadásul mivel az étvágyunkat irányító hormonok is felborulhatnak, hajlamosak lehetünk rendszertelenül táplálkozni és túlenni magunkat.

A nyári időszámítás és az óraátállítás 2025-ben velünk marad, így fel kell készülnünk a vele járó esetleges egészségügyi hatásokra. Próbáljunk meg többet pihenni, kerüljük a balesetveszélyes helyzeteket, és tudatosan figyeljünk oda a helyes táplálkozásra.

Az M1 Híradóban további érdekességeket tudhatsz meg az óraátállításról:

 

 

Ezek is érdekelhetnek