
Olcsó színjátéknak tűnik a fővárosi cégek új vezetői pályázata. Ma ülésezik a Tisza és Vitézy-féle bizottság, lesz még itt meglepetés a fővárosi cégek kapcsán.
Frissítés: A Fidesz elítéli a baloldal trükközését a fővárosi cégek vezetői pályázatával kapcsolatban.
Anonim pályázók, akik személyesen is bemutatkoznak vagy átlátható, nyílt pályáztatás, amely valójában nem átlátható – a többi között ilyen és ehhez hasonló „furcsaságok” jellemzik a Tisza-féle, Magyar Péterék által megszabott, és a fővárosi cégek vezetésére kiírt pályáztatást. A tiszások által favorizált kinevezési kérdéskör egyre nagyobb botrányt ölt. Ma várható az első bizottsági ülés a pályázatok kapcsán.
Az ügy érdekességeit sorolni is nehéz, kezdve azzal, hogy a Fővárosi Közgyűlésnek eleve nem sok esélye lesz a pályázók közötti latolgatásra, vagy magyarosan szólva behúzni a nyertest. Ezt ugyanis Karácsony Gergely főpolgármester teheti meg, ő tehet javaslatot a győztes cégvezető személyére a törvény szerint. Tehát ellentétben Brüsszel Péterék ígéretével, végül is ugyanaz maradt a lényeg, csak az út változik, de az sem nagyon. Tehát, ha a főpolgármester úgy dönt, hogy nem javasolja a Vitézyék és Magyar Péterék általi megszűrés győztesét, akkor így jártak. Persze mindennek meg van az ára, ahogy szokták mondani. Az új cégvezetők körüli harc pedig korántsem zárult le, lesz még itt rácsodálkozni való.
Mint emlékezetes a főpolgármester-helyettes megválasztása mellett a cégvezetők lecserélése volt az, amit a Tisza sarkalatos pontként skandált a fővárosban a választások óta. A Tisza szavazási bojkottal érte el, hogy az általuk vezetett bizottság szabhassa meg a pályázati feltételeket, és a Vitézy vezette városfejlesztési bizottság tagjaival kiegészülve, bírálhassák el a beérkezett pályázatokat. Karácsonyéknak azt sem sikerült elérniük, hogy a főpolgármester valamennyi pályázati anyagot megkapja, hogy abból jelölhesse az általa legjobbnak tartott jelöltet a Fővárosi Közgyűlésnek.
Azonban már a Tisza Párt első javaslata is botrányosra sikerült, mint kiderült, számos ponton szabálytalan volt. Például a főváros hatályos rendeletét átlépve megtévesztően magas: 3-3,5 millió forintos havi fizetéssel és 25 százalékos prémiummal csábította volna a pályázókat.
Első körben úgy véleményezi a bizottság a beérkezett cégvezetői pályázatokat, hogy a neveket, az életkort és a fotókat kitakarják. Egyfajta tessék-lássék intézkedés ez, mivel a következő lépés a személyes meghallgatás, ahol nyilván nem eltakarva érkeznek a cégvezető-jelöltek. Ezt követően szintén szigorúan titkosan kiválasztják a legjobbnak tartott jelöltet, majd cégenként ezt az egy nevet, illetve a pályázati anyagát terjesztik elő a főpolgármesternek. Ami szintén problémás, hiszen mint feljebb írtuk, a törvény a mindenkori főpolgármester kezébe helyezi az általa javasolt személy előterjesztésének lehetőségét. Tehát háttéralku nélkül, vissza is dobhatja a tiszások által támogatott jelöltet.
Az eddig történtek alapján kimondható: hazudott Magyar Péter. Jelesül, a Tisza Párt elnöke korábban azt nyilatkozta, nem vállalnak el semmilyen pozíciót addig, amíg az összes cégvezető menesztésre nem kerül. Ezzel szemben az ő emberük az, Orbán Árpád, aki a Tulajdonosi Bizottság elnökeként felügyeli a pályázatokat. De augusztus óta már vezetői székhez juttatták több emberüket is.
A Fővárosi Szociális Közalapítványba a genderlobbista Bódis Krisztát és Incze Zsuzsát.
A Pro Cultura Urbis Közalapítványba pedig Nagy Ervint.
Az egyetlen tanácsnoki pozíciót a tiszás Bovier György kapta meg és minden bizottságban vannak Tisza által delegált külsős tagok is.
A fentiekből kivehető, továbbra is kérdéses, hogy megtörténik-e a Magyar Péter pártja által erőltetett teljes vezetői csere. Karácsony Gergely ugyanis már tavaly egyértelművé tette, hogy továbbra is Gyurcsány Ferenc kádereit látná szívesen a fővárosi cégek élén. Nyilvánvaló, a haverok foglalkoztatásának tétje van, hiszen maga Gyurcsány is kiállt több cégvezető mellett.
Mutatjuk, kik miatt kellett a zsebükbe nyúlniuk a budapestieknek eddig, akik közül akár maradhat több is a székében a tiszás–dékás színjáték miatt:
Gyurcsány Ferenc videóban állt ki egyes cégvezetők mellett:
Mártha már a Gyurcsány-korszakban is jól fizető tisztséget viselt. Az MVM vezérigazgatójaként azonnal több millió forintos szerződéshez juttatta az MSZP kampánygurujaként ismertté vált Szigetvári Viktor cégét. A Gyurcsány támogatását élvező Karácsony hatalomra kerülésekor nem is csoda, hogy a Főtáv vezérigazgatójának nevezték ki. Egy évvel később, a tömeges kirúgások bélyegét megkerülve leépítette az akkori fővárosi cégek állományát és racionalizálás címén összevonta a cégeket eggyé. 2021-ben a frissen létrehozott Budapesti Közművek Zrt. vezérigazgatói székébe került. Ismét jó eséllyel pályázik vezetői állásának meghosszabbítására.
Draskovics Tibor (Drazsé) 2004 és 2005 között Gyurcsány pénzügyminisztere volt, 2007 és 2008 között a kormányzati igazgatás összehangolásért felelős tárca nélküli minisztere, végül pedig 2008 és 2009 között az igazságügyi és rendészeti minisztere volt. Draskovics 2005 után egy ideig a Magyar Villamos Művek elnöki tisztségét is betöltötte. A második Gyurcsány-kormányban kormánybiztosként tevékenykedett.
Walter Katalin, a Budapesti Közlekedési Központ Zrt. (BKK) vezérigazgatója 9,96 millió prémiumot vehetett fel Karácsony Gerely jóvoltából. Walter 2021 elejétől vezeti a BKK-t, előtte a Budapesti Városüzemeltetési Holding (BVH) vezetője volt. A BKK vezérigazgatója szintén kapcsolódik a 2010 előtti Gyurcsány-korszakhoz: 2013-tól másfél évig Bajnai Gordon volt miniszter és kormányfő kabinetfőnöke volt az Együttben. 2024. januárjában többen is a lemondását követelték, miután vágásérett pulykáknak nevezte az utasokat.
Bolla Tibor, a Budapesti Közlekedési Zrt. (BKV) vezérigazgatója 9,6 millió prémiumot kapott Karácsonytól. Bolla egyébként 2015 óta áll a BKV élén. Bolla neve a Hagyó-ügy kapcsán is felmerült, de 2012-ben a BKV közleményben tudatta, hogy Bolla nem szerepel a korrupciós ügy gyanúsítottjai között.
A vezérigazgató 2022. évi teljesítményéért 9,48 millió forintot tehetett zsebre Karácsony döntése nyomán. Barts neve a Városháza eladása kapcsán vált ismertté, amikor is befektetőkkel tárgyalt. A kirobbant botrány után sem akarta Karácsony Gergely komolyan felelősségre vonni Bartsot, aki megúszta egy fegyelmi szintű ejnye-bejnyével az értékesítésről való egyeztetést, amire persze senki sem kérte...
Megdöbbentő részletek.
Újabb villámárvíz pusztított Igar-Vámszőlőhegyen.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre