BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ezért fontos Grönland: óriásbánya nyílik, különleges fémből gazdagodik meg a világ legnagyobb szigete

A hatalmas sziget bányászata csak lassan fejlődik, jelenleg csak két kisebb bánya működik, de az elmúlt hónapokban több projektet is bejelentettek. A napokban kiderült, hogy egy molibdénbányát nyitnak a Dán Királysághoz tartozó autonóm sziget keleti felében.

Grönland 30 évre szóló engedélyt adott egy molibdénbánya nyitására a sziget keleti felében, ahonnan az Európai Unió éves igényének mintegy 25 százalékát fedeznék a jövőben. A Malmbjerg-projekt a következő 20 évben 1 milliárd dollár (355 milliárd forint) adóbevételt eredményezhet Grönlandnak – írja az Origo.

Helicopter tour in Greenland Értékes fém bányászata indulhat el Grönland molibdén
A hatalmas sziget bányászata csak lassan fejlődik / Fotó: Ritzau Scanpix via AFP

Az északi-sarkvidéki térség azt követően került ismét a figyelem központjába, hogy Donald Trump amerikai elnök január 20-i hivatalba lépése óta többször jelezte: szeretné, ha az ásványkincsekben, földgázban és kőolajban gazdag Grönland az Egyesült Államokhoz tartozna. A törekvést az amerikai nemzetbiztonsági érdekekkel magyarázta. 

A hatalmas sziget bányászata csak lassan fejlődik, jelenleg csak két kisebb bánya működik. A mindössze 57 ezer embernek otthont adó Grönland egy fontos belépési pont az Északi-sarkvidéken fokozatosan megnyíló új hajózási útvonalakra; emellett bőséges, de nehezen hozzáférhető ásványkincsekkel is büszkélkedhet.

Legutóbb májusban egy dán–francia bányavállalat kapott kitermelési engedélyt anortozit kitermelésére, amely forradalmasíthatja, környezetkímélőbbé teheti az alumíniumtermelést. A grönlandi hatóságok a 30 évre szóló koncessziót a Greenland Anorthosite Mining (GAM) vállalatnak biztosították a Dán Királysághoz tartozó, autonóm sziget nyugati felében.

Putyin: az Egyesült Államok évszázadok óta meg akarja szerezni Grönlandot – komolyan kell venni Trump tervét

Az orosz elnök emlékeztetett rá, hogy a Grönland és Izland annektálására vonatkozó amerikai tervek először az 1860-as években jelentek meg. Putyin szerint Oroszország az egyenrangú együttműködés híve az Északi-sarkvidéken, amelynek jelentősége egyre nő.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.