Az olaj- és gázexportból élő Öböl menti államok igyekeznek csökkenteni a petrolkémiai anyagoktól való függőségüket. Mohamed bin Szalmán koronaherceg célja, hogy Szaúd-Arábiában bővüljenek a nem olajipari tevékenységek, például az országot a közel-keleti filmipar egyik központjává tenné.
Ennek érdekében az országot ténylegesen vezető trónörökös 2018-ban feloldotta a mozitilalmat. Az intézkedés sikeresnek bizonyult, tavaly 17,5 millió jegyet adtak el és 845,6 millió szaúdi riál (79,4 milliárd forint) bevételt generáltak a filmszínházak. Az eredmény enyhén elmaradt a 2022-es és 2023-as piaci csúcsoktól, amikor 937 millió, illetve 922 millió szaúdi riál forgalmat regisztráltak.
Az előző évben 504 alkotást vetítettek, ebből 17 volt szaúdi gyártású. A miniszterelnöki pozíciót is betöltő herceg egy másik intézkedéseként elindította a Vörös-tengeri Filmalapítványt, amely egy filmfesztivált és egy alapot is finanszíroz. Az utóbbi több millió dollárt kínál afrikai vagy arab rendezők által forgatott produkcióknak.
Az egyik kormányügynökség (Royal Commission for Al-Ula) az ország nyugati részén elhelyezkedő Al-Ula városban épített fel stúdiót. A cannes-i filmfesztiválon bemutatott első szaúdi filmet, a Norah-t teljes egészében Al-Ula városában forgatták, amelyben kizárólag helyi színészek szerepeltek, és a stáb 40 százalékát is a szaúdiak adták.
A 2023-ban bemutatott Kandahár című amerikai akciófilmet kizárólag Szaúd-Arábiában forgatták, míg a Sárkányok Háza és a Cherry: Az elveszett ártatlanság jeleneteinek egy részét szintén az olajkirályságban vették fel. Az országban azóta többtucatnyi filmet és sorozatot forgattak részben vagy teljesen.
Ugyanakkor hátráltató tényezők is akadnak. Hiányos az infrastruktúra, például a forgatáshoz elegendő szállodai helyet kell biztosítani, továbbá a helyi stábok még kevésbé tapasztaltak. Donald Trump amerikai elnök terve, hogy 100 százalékos vámot vet ki az országon kívül gyártott filmekre, negatívan hathat a szaúdi filmiparra.
Szaúd-Arábia gazdasága tavaly 1,3 százalékkal nőtt, a nem olajipari tevékenységek 4,3 százalékkal bővültek, míg az olajszektor 4,5 százalékkal zsugorodott. A nem olajipari export 2024-ben elérte a rekordot jelentő 137,29 milliárd dollárt, ami 13 százalékos növekedés az előző évhez képest.
A növekedést a feldolgozóipar (különösen a petrolkémia és a műanyagipar), a reexport, a turizmus, az IT és a pénzügyi szolgáltatások hajtották. Az adatok alapján Rijád egyre sikeresebb abban, hogy a jövőben függetlenedjen a fekete aranytól. Az ország több megalomán projektje, például a Neom sok kritikát kapott, de a szaúdi filmipar kiépítése nyereséges projektnek tűnik.
Újraindult a dubaji mesterséges szigetek építése
Dubaj világszerte a luxus és a gazdagság szinonimájának számít, a város néhány évtizeded alatt hatalmasat fejlődött. Azonban a több mint húsz éve meghirdetett mesterséges szigetek közül csak a Pálma-sziget lett sikeres, a többi projekt késik, míg a Világ-szigetcsoport kudarcba fulladt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.