időjárás
Sorsdöntő kérdés.
A kormány azért indította el a hamarosan induló véleménynyilvánító szavazást kísérő Voks 2025 tájékoztatási kampányát Ukrajna EU-tagságáról, mert Brüsszel úgy készül meghozni egy újabb sorsdöntő kérdést, hogy az emberek véleményét meg sem kérdezi – jelentette ki a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára a kormány Facebook-oldalán közzétett videóban szerdán – írja az MTI.
Hidvéghi Balázs arról is beszélt, hogy Brüsszel az emberekkel akarja megfizettetni Ukrajna erőltetett EU-tagságának az árát. A kormánypárti politikus azt hangsúlyozta, hogy Manfred Weber, a Tisza Pártnak is diktáló Európai Néppárt elnöke, Ursula von der Leyen, a brüsszeli bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök már megegyeztek, hogy pár éven belül áterőltetik”Ukrajna EU-tagságát, aki pedig ezt ellenezni meri, azt kíméletlenül támadják.
Magyar Péter csak azért csatlakozhatott az Európai Néppárthoz, amit Manfred Weber vezet, mert elfogadta azt a feltételüket, hogy Ukrajna mellett áll, akár a magyarok véleményével szemben is – mondta az államtitkár, hozzátéve, hogy szerinte Magyar Péterék aláírásgyűjtése valójában csak arról szól, hogy Brüsszelnek szállítsák az eredményt, hogy a magyarok Ukrajna mellett állnak és ezért még „hamisításra” is képesek.
A magyar embereknek joguk van tudni, hogy Ukrajna uniós csatlakozása számos olyan veszéllyel járna, ami egész Európa és Magyarország életét is visszavonhatatlanul megváltoztatná. Ez rengeteg pénzébe kerülne Magyarországnak, minden magyar családnak – hangsúlyozta az államtitkár. „Elveszítenénk jelentős uniós forrásokat, elvennék a magyaroktól az agrártámogatásokat, rászabadulna az ukrán alvilág Magyarországra, vele együtt a bűnözés, a fegyver- és drogkereskedelem, elárasztanák a silány és gyakran veszélyes ukrán élelmiszerek a piacot, felborulna a nyugdíjrendszer, nem beszélve a gyerekeket és időseket veszélyeztető, behurcolt járványokról” – sorolta.
– hangoztatta a videóban Hidvéghi Balázs.
Ukrajna európai uniós tagsága óriási és elképesztő veszéllyel jár, erről a kérdésről csak a magyar emberek dönthetnek a véleménynyilvánító szavazáson, jelentette ki a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója egy országjáró fórumot megelőző sajtótájékoztatón a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Biriben szerdán – írja az MTI.
Menczer Tamás hangsúlyozta, Brüsszel folytatni akarja a háborút, amely már eddig is 2,5 millió forintjába került minden családnak Magyarországon, az ukrán tagság pedig további milliókba kerülne a magyar embereknek.
– hangoztatta a kormánypárti politikus. Megjegyezte, a brüsszeli cél és terv változatlan, még több pénzt és fegyvert akarnak a háborúba fektetni, illetve gyorsítópályán akarják felvenni Ukrajnát az Európai Unióba. Menczer Tamás elmondta, a Magyarországnak járó uniós források Ukrajnába kerülnének, mindezeken felül plusz befizetéseket követelnének és követelnek is tőlünk évi legalább 200 milliárd forint formájában. Hozzátette,
Kitért arra, Ukrajna uniós tagságát Brüsszel magyarországi „leágazása”, vagyis a Tisza Párt is szeretné. „A mi álláspontunk az, hogy ilyen súlyos kérdésben, ilyen fontos kérdésben csak a magyar emberek dönthetnek, és a magyar emberek döntése perdöntő, ügydöntő, ugyanis egy új tag felvételéhez egyhangúságra van szükség” – fogalmazott a kormánypártok kommunikációs igazgatója, megerősítve, ha Magyarország ehhez a magyar emberek döntése alapján nem járul hozzá, akkor Ukrajna nem lehet az Európai Unió tagja. A magyar emberek véleménye még a korábbiakhoz képest is kiemelten fontos – folytatta -, és ezt tudja Manfred Weber is, ezért bízta meg „Brüsszel Pétert” azzal kapcsolatban, hogy mutassa be valamilyen módon, akár hamisítás árán is, hogy a magyarok támogatják Ukrajna uniós tagságát.
– tette hozzá Menczer Tamás.
A Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója a sajtótájékoztatón arra kért mindenkit, hogy vegyen részt a véleménynyilvánító szavazáson és döntsön a saját, a gyerekei és az unokái sorsát is befolyásoló kérdésről.
A magyarok 67 százaléka ellenzi, a Tisza-szavazók többsége viszont támogatja, hogy Ukrajna belépjen az Európai Unióba – derül ki a Nézőpont Intézet közvélemény-kutatásából. Minden demográfiai csoportban egyértelmű többsége van az ukrán EU-tagságot elutasító álláspontnak.
Ukrajna EU-tagsága azt követően került a közéleti viták középpontjába, hogy Brüsszel napirendjére tűzte, a háborúban álló keleti szomszédunkat gyorsított eljárásban vegyék fel az Európai Unió tagjai közé. Míg a magyar kormány egyértelműen elutasítja ennek lehetőségét és véleménynyilvánító szavazás formájában kéri ki a választók véleményét Ukrajna integrációjáról, addig Magyar Péter folyamatosan kitérő választ ad a kérdésben.
A Nézőpont Intézet közvélemény-kutatásában ezért arra volt kíváncsi, vajon a választók támogatják-e, hogy Ukrajna belépjen az Európai Unióba.
A kutatás egyértelmű eredményt hozott. A választók több mint kétharmada (67 százalék) nem támogatná és mindössze 27 százaléknyian pártolnák Ukrajna EU-tagságát. A kutatás nem talált olyan társadalmi csoportot, amelyben ne lenne legalább abszolút többségben Ukrajna felvételének elutasítottsága, sőt a felsőfokú végzettségűek körét leszámítva (54 százalékuk elutasító) kortól, nemtől és lakóhelytől függetlenül 60 százalék feletti azon választók aránya, akik nem támogatják az ukrán csatlakozást az unióhoz.
A politikai megosztottság viszont egészen más eredményt hozott. Míg a kormánypártiak körében messze átlag feletti (88 százalék) arányban vannak azok, akik nem tartják támogathatónak Ukrajna uniós integrációját, addig a Tisza-szavazók fele (51 százalék) pártolná Ukrajna felvételét az Európai Unióba.
Hidvéghi Balázs szerint Ukrajna felvétele az EU-ba minden magyar életére hatással lehet, a felelős döntéshez tisztában kell lenni a csatlakozás előrelátható következményeivel és kockázataival; a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára erről a kormány közösségi oldalán közzétett videóban beszélt.
A politikus emlékeztetett arra, hogy hamarosan megkezdődik az Ukrajna EU-tagságáról szóló szavazási csomagok kézbesítése. A borítékban többek között benne lesz egy papír, amely a legfontosabb szempontokat és kockázatokat foglalja össze az ukrán csatlakozással kapcsolatban. Ezeket érdemes mindenkinek alaposan megfontolnia, mielőtt döntést hoz. Brüsszel már elmondta, miért érdeke Ukrajna gyorsított EU-s csatlakozása, de a helyes döntéshez számba kell venni a magyar érdekeket is – tette hozzá.
Az első szempont a pénzügyi kockázatok kérdése, hiszen Ukrajna csatlakozásával Magyarország is nettó befizetővé válna. Megszűnnének a Magyarországnak járó uniós források, és minden pénz Ukrajnába menne – közölte. Ráadásul Brüsszel egy óriási, közös hitelfelvételt is erőltet, vagyis közösen adósodnánk el a gyorsított ukrán felvétel miatt. Szerintünk ezt nem lehet vállalni – mondta.
Fontosnak nevezte a mezőgazdasági kockázatokat: Ukrajna művelhető földterülete akkora, mint az egész unió földterületének egyharmada.
Ismertetése szerint ehhez kapcsolódik az élelmiszerbiztonsági kockázatok kérdése: Ukrajnában engedélyezett a génmódosított növények termesztése, és számos olyan vegyszert is használnak, ami az unió területén már régen tilos. Ukrajna csatlakozásával kinyílna a piac a silány minőségű, genetikailag módosított ukrán termékek előtt – hívta fel a figyelmet.
Kiemelte a biztonsági kockázatokat; Ukrajna már a háború előtt is a kábítószer-kereskedelem és a szervezett bűnözés egyik központja volt Kelet-Európában. Nagy a veszélye annak, hogy a háború alatt Ukrajnába került fegyverek egy része bűnözők kezére kerül. Az uniós csatlakozással az ukrán maffia előtt megnyílna az út Európa, és így Magyarország felé is – figyelmeztetett.
Hidvéghi Balázs közölte, hogy
Felhívta a figyelmet az egészségügyi kockázatokra: Ukrajnában számos olyan védőoltás nem kötelező, amely Magyarországon igen. Az átoltottság szintje jóval alacsonyabb a magyarországinál, az Ukrajnából érkezett tömegek a nyitott határokkal komoly közegészségügyi és járványügyi kockázatokat is jelenthetnének.
Az államtitkár szerint látható, hogy „számos, nagyon komoly veszélyt jelent Magyarország számára egy elsietett ukrán csatlakozás”, ezért arra kérnek mindenkit, hogy vegyen részt a szavazáson.
Mint mondta, a szavazócsomagok kézbesítése április közepétől indul, és május végéig mindenki megkapja azokat. Június 20-ig lehet postán ingyenesen visszaküldeni.