Krausz Gábor
A kérdés továbbra is az, hogy bele akarunk-e rokkanni abba, hogy Brüsszel felvegye Ukrajnát az Európai Unióba. ifj. Lomnici Zoltán a Ripostnak kifejtette, mekkora teher lenne Ukrajna EU-csatlakozása.
Brüsszel háborúpárti urai egyre vadabb ötlettel állnak elő, hogy miként lehetne Ukrajnát mihamarabb az Európai Unióhoz csatlakoztatni. Az Európai Bizottság elnöke először 2030-ról beszélt, most azonban már egy olyan javaslat van terítéken, ami extrán felgyorsítaná a keleti szomszédunk tagfelvételét. Lényegében már az előtt tag lehetne Ukrajna, hogy valójában csatlakozna az Unióhoz.
A Ripost megkérdezte ifj. Lomnici Zoltánt, a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány tudományos igazgatóját, hogy mit is jelentene hazánkra nézve Ukrajna gyorsított tagfelvétele az Unióba
Ukrajna gyorsított uniós csatlakozása olyan súlyú döntés, amely alapvetően érinti Magyarország gazdasági, társadalmi és szuverenitási érdekeit. Ezért szükséges, hogy a magyar emberek véleménynyilvánító szavazás keretében elmondhassák, támogatják-e ezt az irányt
- kezdte a helyzet elemzését ifj. Lomnici Zoltán. Hozzátette: A Századvég Alapítvány becslése szerint Ukrajna csatlakozása jelentős terheket okozna Magyarországnak. Keleti szomszédunk gyorsított uniós felvételének közvetlen költségei megközelítenék az évi 2 ezer milliárd forintot, ami háztartásonként csaknem fél millió forintot jelentene, úgy, hogy a háború kitörése óta Magyarországot mintegy 9100 milliárd forint költség sújtotta. Ukrajna esetleges gyorsított csatlakozása az Európai Unióhoz további anyagi terhekkel (a Századvég becslése szerint háztartásonként csaknem fél millió forinttal évente), továbbá egyéb – például munkaerőpiaci, közbiztonsági és közegészségügyi – kockázatokkal járna.
Ami a humán erőforrásra vonatkozó felvetéseket illető, a Nyugat-Európában rendkívül keresett alacsony keresetű munkakörök egy részét már most is az ukrán menekültek töltik be, ami erősíti Ukrajna gyors uniós csatlakozásának a szándékát, hiszen az véglegesen megnyitná az ukránok számára a teljes európai munkaerőpiacot.
Minden bizonnyal az uniós források elosztását - nem sokkal a Brexit okozta pénzügyi káoszt követően - teljesen újra kellene így strukturálni, aminek viszont több tagállam (jelentős részben Közép-Európában) is kárvallottja lehetne, ezért előbb-utóbb ellenállnának. Általános közgazdasági nézet alapján Ukrajna elmaradott országnak számít az unió tagállamaihoz képest, így elképesztő arányban áramlanának oda kohéziós források, amelynek elsősorban a közép-kelet-európai térség lenne a kárvallottja.
Emellett fontos faktor, hogy z EU hosszú távú (hétéves) költségvetésének jellemzően nagyjából a 65 százalékát, vagyis csaknem kétharmadát, a mezőgazdasági és a szegényebb régióknak szánt fejlesztési források teszik ki. Ezek túlnyomó részére Ukrajna jelentkezne be, legfőképpen a visegrádi országok, illetve Bulgária és Románia fejlesztésének rovására
- figyelmeztet a Századvég tudományos igazgatója. Szerinte azonban az Európai Unió költségvetése véges, és minden új tagállam csatlakozása átalakítja a támogatási struktúrát. Ukrajna mezőgazdasági területeinek hatalmas mérete miatt az EU agrártámogatási rendszerének egy jelentős részét kellene átcsoportosítani az ukrán gazdák számára, ami a jelenlegi tagállamok, így Magyarország agrárágazatának támogatásait csökkentheti, hiszen a jelenleg 157 millió hektárnyi támogatásra jogosult európai uniós terület 41 millió hektárral bővülne.
Ráadásul, mivel az EU egyik legnagyobb agrártámogatási rendszere a Közös Agrárpolitika (KAP), annak forrásai korlátozottak, így Ukrajna belépésével az egy hektárra jutó támogatás csökkenhet a magyar termelők számára. Ez hosszú távon rontaná a magyar mezőgazdaság versenyképességét.
A Századvég legfrissebb kutatás szerint a magyarok 72 százaléka úgy nyilatkozott, hogy Ukrajna gyorsított csatlakozása az Európai Unióhoz hazánk számára inkább hátrányos lenne. Azoknak a hányada, akik előnyösnek ítélnék ezt, 22 százalékra tehető.
- zárta gondolatait a ifj. Lomnici Zoltán.
Ukrajna extra gyorsított tagfelvételéhez készült videónkat itt tudod megnézni: