Krausz Gábor
Azon kevesek egyike, aki látta a színt, káprázatosnak nevezte.
Egy olyan új színt fedeztek fel, amely az évek milliói alatt már a kezdetektől fogva létezett. Összesen 5 embernek volt szerencséje látni ezt az árnyalatot.
Azok közül, akik látták ezt a minden képzeletet felülmúló színt, hárman a csapat kutatói voltak, ketten pedig a Seattle-i Washington Egyetem munkatársai. Ahhoz, hogy ez az árnyalat látható legyen, egy „technicolor technikát” kellett megtervezni és létrehozni.
A retinánk háromféle kúpsejtet tartalmaz - speciális fotoreceptorokat, amelyek a fény különböző hullámhosszúságait érzékelik. Az S kúpok a rövidebb hullámhosszúságú, kéknek megfelelő fényre a legérzékenyebbek. Az M kúpok a közepes hullámhosszú fényre reagálnak, amit zöldnek érzékelünk. Az L kúpok pedig a hosszabb hullámhosszú fényre vannak beállítva, amit vörösként érzékelünk - írja az Unilad.
Az agy mindhárom típusból vesz fel adatokat, és összekeveri őket, így kapjuk meg a gazdag, színes látást, amit tapasztalunk. Viszont ezek a kúptípusok nem elszigetelten működnek, átfedik egymást.
Nincs olyan fény a világon, amely csak az M kúpsejteket aktiválná, mert ha azok aktiválódnak, akkor biztosan aktiválódik egy vagy mindkét másik típus is
- nyilatkozta Ren Ng, a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem villamosmérnöki és informatikai professzora a Scientific American című lapnak.
Ren Ng egyike annak az öt embernek, aki látta az „olo” névre keresztelt színt - amelyet „példátlan telítettségű kékeszöldként” jellemzett.
Elméletileg újszerű színek lehetségesek a kúpok spektrális érzékenysége által meghatározott korlátok megkerülésével és kizárólag az M kúpsejtek aktiválásával. A gyakorlatban megerősítjük a színtér részleges kitágulását ezen elméleti ideál felé
- áll a tanulmány összefoglalójában.
,,Kimutattuk, hogy az M kúpsejtek kizárólagos aktiválásának kísérlete a természetes emberi színskálán túli színt vált ki, formálisan mérve az emberi alanyok színegyeztetésével. A színt példátlan telítettségű kék-zöldként írják le. További kísérletek azt mutatják, hogy az alanyok kép és videó formájában is érzékelik az Oz színeket. A prototípus lézermikrodózisokat céloz több ezer spektrálisan osztályozott kúpra fixáló szemmozgás mellett. Ezek az eredmények elvi bizonyítékot jelentenek az egyes fotoreceptorok populációs léptékben történő programozható vezérlésére " - fejeződik be a tanulmány.