Krausz Gábor
Magyarország kutyanagyhatalom, hiszen hazánkban 3 millió gazdás eb él, amivel vezető helyen vagyunk Európában. Nem csoda tehát, hogy rengeteg embert érdekel a kutyatartás lélektana, vagyis, hogy a társas kapcsolatainkban milyen szerepet tölt be a kedvencünk.
Ha kutyánk van, az rengeteg felelősséggel, de annál több vidám pillanattal jár. A kutyatartás lélektana kapcsán jelent meg a Scientific Reports folyóiratban az ELTE Etológiai Tanszékének a legújabb tanulmánya, melyben az ebek szerepét vizsgálták az emberi szociális hálóban, írja az MTI. A kérdés azért is fontos, mert hazánkban rengeteg a vita az emberek között azon, hogyan kell kutyát tartani: az egyik véglet szerint a kutya gyerekpótlék azoknak, akiknek nincs családja, és ezért túlságosan elkényeztetik, a másik véglet pedig a ridegtartás, amiben a kutya kizárólag a kertben tölti az életét. A kettő között pedig ott a sok gazdi, akiket erősen foglalkoztat a kutyatartás lélektana: vagyis, hogy milyen szerepet tölt be kedvencünk az életünkben.
A kutatás során a szakemberek 13 kapcsolatjellemző mentén vizsgálták a kutya-gazda kapcsolatot, és összehasonlították négyféle emberi kapcsolattal. Kiderült, hogy kapcsolatunk a kutyánkkal magába foglalja a barátság konfliktusmentességét, a gyerek iránti szeretetet, miközben a gazda van hatalmi fölényben. A felmérésben 700 kutyatartó értékelte kapcsolatát a kedvencével, és négy emberi hozzátartozójával (gyermek, romantikus partner, legközelebbi rokon és legjobb barát), 13 szempont alapján. Az eredményekből kiderült, hogy az emberek a kutyájukkal való kapcsolatukkal voltak a legelégedettebbek. A kutya bizonyult a legjobb társaságnak, a résztvevők úgy érezték, a kutya szereti a leginkább őket. Az ebek gondoskodás és megbízhatóság terén a gyerekekéhez hasonlóan magas pontszámot kaptak, és akárcsak a legjobb barátok esetében, alacsony konfliktusszint volt jellemző a velük való kapcsolatra. Közben pedig a hatalmi egyenlőtlenség jelentősen nagyobb volt, mint az emberi kapcsolatokban.
Megdőlni látszik az is, hogy kutyát azok tartanak, akiknek hiányt szenved az életük emberi kapcsolatok terén, és a párkapcsolatot, gyereket szeretnék így pótolni. A kutatás ugyanis azt is kimutatta, hogy a kutyák nem pótlékai, hanem kiegészítői az emberi kapcsolatainknak. Kubinyi Enikő, az Etológiai Tanszék és az MTA-ELTE Lendület Társállat-kutató Csoport vezetője hangsúlyozta a közleményben, hogy a kutyák teljesen kiszolgáltatottak a gazdáknak, hiszen ő hoz meg minden döntést, és teljes kontrollt gyakorol – és ez hozzájárulhat ahhoz is, hogy a gazdák ilyen magasra értékelték a kapcsolatukat a kutyájukkal.
Kubinyi Enikő szerint a kutyák érzelmi közelséget nyújtanak, akárcsak a gyerekek, konfliktusmentes velük a kapcsolat, mint egy baráttal, és emellett kiszámíthatóságot nyújtanak, ami a gazda által irányított kapcsolatból fakad. A kutatás során azt is vizsgálták, hogy a kutyával és az emberekkel fennálló kapcsolatok hogyan függenek össze. Kiderült, hogy aki az emberi kapcsolataiban több támogatás kap, az a kutyával való kapcsolatából is több támogatást nyer. „Azt feltételeztük, hogy akik kevesebb támogatást kapnak az emberektől, inkább a kutyájukra támaszkodnak – de az eredményeink nem ezt igazolták” – idézte a közlemény Újfalussy Dorottyát, az ELTE Biológiai Intézetének tudományos munkatársát. A kutatók ugyanakkor azt is kiemelték, hogy az alanyok önkéntesek voltak, akik az átlagosnál elégedettebbek a kapcsolataikkal; így a tanulmány valószínűleg nem tükrözi a sérülékenyebb társadalmi csoportokat, amelyek tagjai jobban rá lehetnek szorulva a kutyákra érzelmi támogatás terén. „A kutyák különböző típusú érzelmi és társas támogatás nyújtanak attól függően, hogy a gazdájuknak mire van szüksége” – tette hozzá Turcsán Borbála, a tanulmány első szerzője, és hozzátette, hogy van, aki társaságot, szórakozást keres az ebekben, mások megbízhatóságra és érzelmi stabilitásra vágynak, és vannak, akik egyszerűen csak gondoskodni szeretnének valakiről.