A főzelék a magyar konyha egyik legkedvesebb, mégis legtrükkösebb fogása. Hiába a jó alapanyag, ha végül híg levesként landol a tányéron – vagy épp betonkemény püréként. A jó hír? Nincs szükség varázslatra, csak megfelelő technikára. Azt ismerve, a főzelék sűrítése soha többet nem lesz kihívás!

Fotó és recept: Mindmegette
A főzelék sűrítése nem bonyolult!
Nem árulunk el nagy titkot, ha azt mondjuk, a jó főzelék titka a sűrítés. Ez adja meg a főzelék testét és lelkét, ettől lesz laktató és nagyon finom. És bár sokan esküsznek egy-egy módszerre, tuti praktikára, az igazság az, hogy többféle út is vezet a főzelékmennyországba.
Íme három bombabiztos módszer, amivel nem nyúlhatsz mellé:
A klasszikus lisztes vagy keményítős habarás
Ez az egyik legismertebb technika. Keverjünk el 1 evőkanál lisztet vagy étkezési keményítőt kb. fél deci hideg vízben csomómentesre, és lassan, folyamatos keverés közben öntsük a főzelékhez. Fontos, hogy mindig forraljuk ki a habarást, különben lisztes íze marad az ételnek.
Főzelék sűrítése természetesen: turmixolás
Ha nem szeretjük vagy éppen nincs kéznél liszt, használjuk magát a zöldséget sűrítőanyagként. A megfőtt zöldség egy részét vegyük ki, turmixoljuk le, majd keverjük vissza a főzelékbe.
Különösen jól működik ez a módszer krumpli-, sárgarépa-, zöldborsó-, vagy tökfőzeléknél – természetes, selymes állagot ad, plusz még gazdagabbá teszi az ízét is.
Amikor menteni kell: jöhet a zsemlemorzsás konyhai trükk
Ha sem a liszt, sem a turmix nem sűrítette be a főzeléket,
egy evőkanál zsemlemorzsa is csodát tehet. Dobd bele a főzelékbe, főzd pár percig, és figyeld, ahogy elvégzi a dolgát.
Finom, visszafogott íze van, nem maszatolja el az ételt – sőt, egy kis pirított zsemlemorzsa még karaktert is adhat neki.
Sokan már az első lépésnél „elrontják” a sűrítést azzal, hogy túl sok folyadékban kezdik el főzni a zöldségeket. Pedig sokkal könnyebb egy sűrűbb főzeléket felönteni, mint egy hígból kellemes állagút készíteni. Legyünk óvatosak a vízzel és ha szükséges, inkább később hígítsunk.