Ne feledd! Itt az óraátállítás: hajnalban kezdődik a nyári időszámítás

óraátállítás nyári időszámítás óraátállítás 2025 bioritmus
Mivel az uniós tagországok nem jutottak dűlőre, hogy a téli vagy nyári időszámítás maradjon-e, továbbra is marad a régi rendszer. Idén március 30-án lesz a tavaszi óraátállítás.

Március 30-án, vasárnap hajnalban kell majd előreállítani az órákat 2-ről 3 órára, ezzel kezdetét veszi a nyári időszámítás. A téli időszámítás és a nyári közötti váltás, azaz az óraátállítás mindannyiunk bioritmusát megzavarja, de néhány nap alatt megszokjuk.

óraátállítás, tavasz
Március 30-án elkezdődik a nyári időszámítás: éjjel 2-kor óraátállítás
Forrás: Shutterstock.

Óraátállítás 2025: itt a nyári időszámítás

Évek óta beszélnek arról, hogy az óraátállítást eltörölnék, de ez mindmáig nem történt meg: így marad az óraátállítás. Így március 30-án hajnali 2-kor egy órával előre kell állítani az órákat. Hogy miért nem döntöttek még az eltörlésről, annak az az oka, hogy a tagországok között nincs egyetértés abban, melyik időszámítást kellene megtartani véglegesen: a télit vagy a nyárit. A döntéshez meghozatalához elegendő lenne a tagállamok többségének szavazata, de a tanács még ilyen formában sem tudott közös álláspontra jutni. A jelenlegi rendszer tehát marad, ami azt jelenti, hogy évente kétszer – március és október utolsó vasárnapján – továbbra is sor kerül az óraátállításra. 

Gulyás Gergely korábban úgy nyilatkozott, hogy Magyarország a nyári időszámítás megtartását támogatná. Az Európai Unió három időzónán húzódik keresztül: Írország és Portugália a nyugat-európaiban, Magyarország és tizenhat másik tagállam a közép-európaiban, míg a balti államok, Bulgária, Ciprus és Románia a kelet-európaiban helyezkednek el.

Így hat rád az óraátállítás

A belső biológiai óránk szervezetünk természetes időmérője, melynek érzékeny működébe beavatkozik az óraátállítás. A melatonin és a kortizol hormonok termelődése, szoros összhangban van cirkadián ritmusunkkal. Ha ez meginog a közérzetünk is romlik: nagyobb az esélye az immunrendszerünk gyengülésének és még a depressziónak is. A helyzetünket most a frontok sem könnyítik meg. Ám az óraátállításnak pozitív hatásai is vannak: az egyik legfontosabb, hogy tovább van világos, így több időt lehet a szabadban tölteni, de azt is vizsgálták, hogy óraátállításkor csökken a bűncselekmények száma. 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.