Útra kész
Ez a világ legjobb repülőtere 2025-ben – a Skytrax szerint

A repülés szerelmesei idén is figyelemmel kísérhették, melyik légikikötő viszi el a világ legjobb repülőtere címet. A Skytrax 2025-ös rangsora szerint a csúcson ismét egy ikonikus repülőtér végzett. A világ legjobb repülőtere 2025-ben nemcsak lenyűgöző szolgáltatásaival, hanem utasbarát kialakításával is kivívta a világ elismerését.

2025-ben a világ legjobb repülőtere elismerést - immár 13. alkalommal a szingapúri Changi légikikötő nyerte el - illusztrációForrás: AFP/Roslan Rahman

Egy repülőtér, ahol nem csak várakozni lehet

Az időtöltés általában unalmas nyűg a reptereken, amire már külön TikTok-trend is épült: hogyan lehet a lehető leggyorsabban átjutni a terminálon. De ez Szingapúr ikonikus Changi repülőterén, amely 2025-ben elnyerte a világ legjobb repülőtere címet, egészen másképp működik. A szóban forgó légikikötő egyébként idén 13. alkalommal nyerte el ezt a megtisztelő címet a Skytrax légiközlekedés-értékelő szervezet szerint.

A Changi nem csupán egy reptér – ma már inkább egy önálló úti cél. Az utasok akár 48 órával a járatuk előtt leadhatják a poggyászukat a korai becsekkolás révén, hogy a reptéren töltött idő valódi élménnyé váljon. A legtöbben először a tízszintes Jewel bevásárlóközpont felé veszik az irányt, amelyet 2024-ben több mint 80 millió látogató keresett fel.

A Changi repülőtéren nincs olyan látványosság, ami ne jutna eszébe az embernek - illusztrációForrás: Changi Airport/Facebook

De ez csak a kezdet: beltéri kertek sokasága, köztük egy pillangóház, valamint a 40 méter magas Rain Vortex – a világ legnagyobb beltéri vízesése – is várja itt az utazókat.

A világ legjobb repülőtere minden érzékszervet rabul ejt

A Changi repülőtér valódi érzékszervi kavalkád: gyógyfürdők, szállodák, művészeti kiállítások, múzeum, mozi, sőt, még egy dinoszaurusz témájú élménypark is színesíti az utazás előtti órákat.

A konyhaművészet rajongói sem fognak csalódni – a Skytrax a gasztronómia fellegváraként ismerte el a repülőteret, amely elnyerte a „Világ legjobb reptéri étkezési lehetősége" díjat is. Ezen kívül a „Világ legjobb reptéri mosdói" és „Ázsia legjobb repülőtere" elismerések is a Changit illetik – mindezeket a rangos World Airport Awards díjátadón hirdették ki április 9-én Madridban.

A világ legmagasabb repülőtéri csúszdái 3 szinten keresztül repítenek lefelé - igen, ez is a Changin van (illusztráció)Forrás: Changi Airport Group/Changi Airport Group

A Changi sosem pihen

Valószínű, hogy nem ez lesz az utolsó elismerés, amit a 2025-ös év „világ legjobb repülőtere", a Changi elnyer. A híres szingapúri légikikötő továbbra is szárnyal, és még nagyobb tervekkel készül a jövőre. A CNN Business beszámolója szerint a repülőtér a következő hat évben több mint 2 milliárd dollárt (körülbelül 4 billió forint) fektet a szolgáltatások és létesítmények fejlesztésébe.

A Changi a jövőben még nagyobbá válik, mivel már folyamatban van az ötödik terminál építése is, amely a jelenlegi négyet fogja kiegészíteni, és várhatóan a 2030-as években nyílik meg.

Nem csoda, hogy a szingapúri Changi eddig 13-szor nyerte el a világ legjobb repülőterének járó kitüntetést - illusztrációForrás: Jewel Changi Airport/Facebook

Ázsia élen jár

A Skytrax globális felmérése szerint a világ második legjobb repülőtere a katari Hamad nemzetközi repülőtér, amely művészeti projektjeiről és lenyűgöző építészetéről ismert. Ezt a repülőteret nyugodtan mondhatjuk a világ egyik leginkább luxus légi központjának, amely többek között a „Legjobb repülőtéri bevásárlás" és a „Legjobb repülőtér a Közel-Keleten" díjat is elnyerte.

Az ázsiai repülőterek továbbra is uralják a rangsort, hiszen a lista harmadik és hatodik helyén is ázsiai helyszínek szerepelnek, megerősítve, hogy a régió az élen jár, míg Észak-Amerika és Európa igyekszik felzárkózni a légi közlekedés terén.

A tokiói Haneda reptér 2025-ben a 3. helyen végzett a világ legjobb repülőtere szavazáson - illusztrációForrás: The Yomiuri Shimbun via AFP/Yomiuri/Masaki Furumaya

A harmadik helyezett a tokiói Haneda repülőtér (amely a „Világ legkisebb repülőtere" címet is elnyerte), majd következik Szöul Incheon nemzetközi repülőtere (amely a „Világ legjobb repülőtéri személyzete" díjat is megkapta), a Narita nemzetközi repülőtér (Tokió), és a Hongkongi nemzetközi repülőtér.

Az európai és amerikai helyszínek

Kilenc európai repülőtér is bekerült a világ legjobb 20 repülőtere közé. A hetedik helyezett Párizs Charles de Gaulle repülőtere, amely harmadszor zsebelte be az „Európa legjobb repülőtere" címet. Nyolcadik helyen végzett a római Fiumicino.

A listán München, Zürich és Helsinki-Vantaa következnek a 9., 10. és 12. helyeken, míg Isztambul repülőtere, amely a város európai oldalán található, a 14. helyen szerepel. Isztambul emellett a „Világ legbarátságosabb repülőtere" címet is megkapta.

Bécs (15. hely), Koppenhága (18. hely) és Amszterdam Schiphol (19. hely) szintén szerepeltek a listán, ám London Heathrow, Európa legforgalmasabb repülőtere nem szerzett elismerést.

Az amszterdami Schiphol repülőtér csak a 19. helyet szerezte meg 2025-ben - illusztrációForrás: Amin - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63264148

Az egyetlen amerikai repülőtér, amely bekerült a top 20-ba, a Vancouver nemzetközi repülőtér lett a 13. helyen. A Fokvárosi repülőtér nem jutott be a legjobb 20-ba, de elnyerte a „Legjobb repülőtér Afrikában" és a „Legjobb repülőtéri személyzeti szolgáltatás Afrikában" díjat.

A top 20-as lista többi része a Dubai nemzetközi repülőtérből (11. hely), Melbourne-ből (16. hely), Japán Chubu Centrair repülőteréből (17. hely, amely a „Világ legjobb regionális repülőtere" díjat is elnyerte), valamint Bahrein nemzetközi repülőteréből (20. hely) állt.

A Tajvani Taoyuan nemzetközi repülőtér a „Világ legjobb repülőtéri poggyászkiadása" díjat nyerte el, míg Koppenhága a „Világ legjobb repülőtéri biztonsági ellenőrzése" elismerést kapta. Hongkong nemzetközi repülőtere pedig a „Világ legjobb repülőtéri bevándorlási szolgáltatásai" díjat hozta el.

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek