Így nézett ki a Magyar Rádió – Galéria

Már bontják a Magyar Rádió egykor józsefvárosi épületét. A Magyar Rádió csaknem 100 éve költözött be a Palotanegyedbe. Az elmúlt száz év során számtalan emlék fűződött a legendás székházhoz.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.03.27.
Magyar Rádió lebontás történelem

Budapest szívében korlenyomatnak minősül a Bródy Sándor utca és a Szentkirályi utca között a Magyar Rádió egykori épülete, hiszen egészen a Puskás Tivadar-féle telefonhírmondótól a második világháborún át a rendszerváltásig működött. A Magyar Rádió palotanegyedi területe a Pázmány projekt keretén belül teljesen átalakul. Képekben mutatjuk az épület változását a történelem során. 

Magyar Rádió
A Magyar Rádió Bródy Sándor utcai épülete Fotó: Zih Zsolt

A Magyar Rádió története

A Magyar Rádió első adását 1925-ben sugározta, ahogy ezt a LGT együttes is megénekelte 1977-ben, a Mindenki másképp csinálja album első számában. Három évvel később, 1928-ban költözött a Rákóczi útról a Palotanegyedbe, ahol ma is ott van a régi épület.

1932-ben kezdték a „Budapest I.” illetve a „Budapest II.” műsorát sugározni.

A második világháború alatt, mivel a repülőgépeket is felszerelték rádióval, a Budapest I. adóját kilenc órakor lekapcsolták, hogy a bombázók ne tudják bemérni a hírközlési létesítményeket. Az 1942-es bombázás után kezdték meg a tartalék adók kiépítését. 

Rádió a forradalom idején – „Dobjatok le fegyvereket!”

Az 1956-os forradalom során a rádió épületénél tört ki az első tűzharc. Gerő Ernő beszéde után fél kilenckor betörték a rádió épületének kapuját. 

Néhány nappal később már segélykérést sugárzott a rádió.

Itt Nagy Imre beszél, a Magyar Népköztársaság minisztertanácsának elnöke. Ma hajnalban a szovjet csapatok támadást indítottak fővárosunk ellen azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy megdöntsék a törvényes magyar demokratikus kormányt. Csapataink harcban állnak! A kormány a helyén van. Ezt közlöm az ország népével és a világ közvéleményével!

A rádió a forradalom után

A forradalom után, 1957. augusztus 18-tól a szervezet Magyar Rádió és Televízió Vállalat (MRTV) néven működött tovább. 1974-ben különvált a Magyar Rádió (MR) és a Magyar Televízió (MTV), mindkettő a Kádár-korszakban virágzott igazán.

A rendszerváltás során és utána

 Az Antall-kormány és a Boross-kormány alatt a Magyar Rádió hírműsorait elfogultsággal vádolták, mivel az ellenzéki politikai pártokat negatív színben tüntették fel. Ez az időszak Médiaháború néven került be a köztudatba

Végül 1996. augusztus 1-jén a médiatörvény alapján megalakult a Magyar Rádió Rt., tulajdonosa a Magyar Rádió közalapítvány.

Napjainkban

2020-ban a Pázmány Péter Katolikus Egyetem kapta meg a Magyar Rádió által használt palotanegyedi területet, a Pázmány projekt keretén belül campus épül a Magyar Rádió egykori épülete helyére. Az épület bontása ellen az egykori rádiósok tiltakoztak. Az épületben egy atombunker is rejtőzött, ezt még a Rákosi-rendszer idején építették, azért, hogy egy esetleges nukleáris háború alatt is működhessen a rákosista propaganda. 

Alább képekben látható a Magyar Rádió az idők során:

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás