idezojelek

Majom és rács

CSENDES ÓRÁK – Aki átélte a kései Kádár-korszakot, már gyermekkorában elveszítette az illúzióit.

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László
Cikk kép: undefined
Fotó: Fortepan / Magyar Rendőr

Évtizedek óta figyeli az ember, ki mond nagyobbat a Kádár-korszakról. Az egyik oldalon – utólag elmesélve – néhányan ellenálltak, de miután ők nincsenek sokan, több szó most ne is essék róluk. Hiszen ott a másik ember, aki illedelmesen befogta a száját, rendszerint azért, mert kellett a víkendház, a szakszervezeti beutaló, a soron kívüli sumákolás, a „protekció”, a kis Polski meg persze a hit, hogy Kádár jót akar, működik itt minden, azért ez nem az NDK, kispajtás, kacsintott az illető, majd meghúzta a langymeleg Kinizsi sört.

Aki utólag kétli, hogy hazánkban milliószámra kívánták volna a rendszerváltozást az emberek 1989-ben, alaposan téved. A hajó végül is nem azért merült el, mert a partról felrobbantották, hanem zátonyra futott, így menthetetlenül elsüllyedt. A társadalomban valaha forrt indulatok lassan elcsendesedtek az 1980-as évekre, jövőkép nem volt, legfeljebb pillanatnyi érzések, vágyak. 

Hogy a belvárosi értelmiség mindebből semmit sem érzett, nem számít, nekik sem akkor, sem ma nincs fogalmuk arról, hogy éppen mi a legkisebb többszöröse az ország népének Szentpéterfától Vésztőig. Arról tehát, hogy valójában milyen volt a Kádár-korszak, hogyan dübörögtek a mindennapok, mit éreztünk, hogyan festettünk kívül-belül, mindannyian csak töredékes emlékeket őrzünk, ráadásul különbözőeket.

Akkor most hadd mondjam el röviden, szerintem milyen volt a Kádár-korszak. Egészen pontosan a hetvenes–nyolcvanas évek, hiszen az első másfél évtizedről fogalmam sincs, nem éltem át. A Kádár-korszak második fele mindenekelőtt unalmas, szürke és jellegtelen volt, vörös diktatúra némi szabadságfokkal megspékelve (ennek egyetlen oka az 1956-os forradalom), kiszámítható, bürokratikus és minden szintjén lassan rothadó. 

Aki ma diktatúrázik – mert mondjuk nem drogozhat szabadon vagy nem ronthat meg fiatalkorúakat nyílt színen –, talán elhiszi a sajtó hazug részének, hogy a Kádár-korszakban egy pofon sem csattant el. Elcsattant, bizony. Még az 1980-as években is következmények nélkül pofon vert a rendőr, ha a művház mellett álldogáltál, és nem tetszett neki, hogy momentán ott vagy. Ha pedig jártattad a szádat, simán kizártak az egyetemről és a felsőoktatásból. 

A hadseregtől a bulikon át a munkahelyedig mindenütt besúgók figyelték és jelentették, hogyan vélekedsz a világról. 

A hanglemeziparban néhány félkretén döntött arról, kinek lehet nagylemeze, milyen szövegeket kell betiltani. Az irodalompolitikában az utolsó pillanatig – sőt még azon túl is – dívott a marxista ízlésdiktátum, aki nem simult a rendszerbe, azt megfenyegették, száműzték az irodalomból. Mindez és ezer más deformáció tény tehát, de ma nyilván sokkal jobb azt sugallni, hogy Kádár szerette a népet és a szabadságot. Valójában az állam propagandakirendeltségei évtizedeken át olyan szólamokat zengtek, amelyről keletkezésük pillanatában mindenki tudta, hogy ordas hazugságok.

Mindenki tudta? Olvasgatom a Rolls Frakció zenekar egykori dalszövegét.

„Szabad vagyok! – mondta a majom a rácsnak. Én nem! – mondta a rács. – Engem majmok közé zártak.”

Igen: ez a Kádár-korszak. Nem pontos, hanem hajszálpontos látlelet. Ha valaki nem értené pontosan – mert nem élt valóságos diktatúrában –, hadd segítsek. Arról szól, hogy vannak emberek ebben az országban, akik szabadnak hiszik magukat, és önfeledten hirdetik másnak a boldogságukat. Aztán vannak olyanok, akik arra figyelmeztetnek, hogy egy frászt vagyunk mi szabadok, ráadásul aki látja a valóságot, a leigázottság mértékét, annak olyan vak és ostoba emberekkel kell együtt élnie, mint mondjuk te.

Majom és rács. Mindig erről szólt a történet. Mese az igazságos Mátyásról, de csak utólag, mert a maga idejében halálra adóztatott minket. Parasztlázadásról, amely nem az „urak” ellen vagy a szabadság oltalmazására irányul, hanem arra, hogy tökrészegen felgyújtsák a kastélyokat, bezabáljanak, és új királyt válasszanak maguknak a bozótos szélén. Ők szabadok vagy áldozatok? És vajon az, aki a majomról és a rácsról megfogalmazta ezt a mesét, felrázta, kiigazította, felszabadította az ország népét az 1970-es, 80-as évek fordulóján?

Dehogyis. Az ország hatalmas többsége változatlanul istenítette addigi bálványait, röhögött (és ma is röhög) Hofin, bámulta a csöcsöket a Szuperbolában, hallgatta Ipper Pál kommentárjait, és valóban őszintén hitte, hogy ez volna a szabadság. Hogy miért nem érintkezhet szabadon a nyugatiakkal, miért nincs rendes fizetése, miért nincs voltaképpen semmije a szovjet mintájú állami könyöradományokon kívül, nem érte fel ésszel. 1956 elszelelt, 1981 megfeneklett, aztán pedig felrobbant a világ, de nem a relatív hazai többség, hanem amiatt, hogy a ruszkik és az amerikaiak váratlanul lezárták a hidegháborút.

Aki átélte a kései Kádár-korszakot, már gyermekkorában elveszítette az illúzióit. Pontosítsunk: általában tudja, hogy az emberek olyanok, amilyenek. Egy részük menthetetlenül majom, egy másik pedig rács. Magyarázni közös sorsunkat érintő ügyekről, megértetni velük, hogy mi a tét, mi a bűn és mi a szabadság, részint kötelessége a szellem embereinek, másrészt nyilvánvalóan felettébb bonyolult ügy. Ennek ellenére a tapasztalat azt mondatja velünk, hogy reménytelen helyzetek a közéletben sincsenek. 2010 óta például szárba szökkent, amiről hosszú időn keresztül csak álmodoztunk.

Ma modern, erős, nemzeti Magyarország épül, és szó sincs arról, hogy a mostani helyzetet bármiért elcserélnénk. Aki sutba vágná ezt a másfél évtizedet, vagy semmit sem érzékelne az őt is elborító szennyáradatból (hiszen majomnak született, cselekvő akarat nélkül él), vagy keservesen megbánná, hogy a rácsnak prédikált ahelyett, hogy a saját sorsán segített volna. Csakhogy aki nem majom, már most is szolgálhat egy felettébb fontos tanáccsal: utólag már késő. Ha mondjuk a lakosság húsz százaléka frissen érkezett, és nem akar beilleszkedni, nem beszéli az államnyelvet, valamint a fegyveres szárnyuk nem demokráciát, hanem mondjuk kalifátust akar, már nincs mit tenni. Akkor merő ostobaságból felemésztettük a saját és utódaink jövőjét, átadtuk a terepet, és többé nem élhetünk a saját civilizációs normáink, hagyományaink szerint.

És ez csak egyetlen példa.

Az ország népe nem spórolhatja meg a gondolkodást, mert ha belesüppedünk a celebbaromkodásokba, ha idióta vagy rosszindulatú véleményvezéreket böngészünk egész álló nap, ha valóban elhisszük, hogy a tudás átok, a pofázás pedig erény, akkor majomnak szegődünk. 

Annak pedig rendszerint az a vége, hogy lepottyanunk a fáról, bármilyen ügyesen is egyensúlyoztunk addig az ágakon.

Pedig a rácsnak ott kell állnia. Azért is, hogy mindig a szabadságra emlékeztessen: hogy eddig, és ne tovább. Valamint azért, hogy feltartóztassa mindazt, ami a majmoktól bátran tanyát verhetne mindenütt, ahol közös életre rendezkedtünk be. A rács hallgat, de szívós és örökké áll. Legyél rács, és soha ne alkudozz a majmokkal, ha megteheted! Rájuk is vigyázol, értük is dolgozol, ha döntesz olyan ügyekben, amelyeket ők – bölcsesség, ész, erkölcs vagy tudás híján – képtelenek elfogadni. Ha valamit, ezt tényleg megtanulhattuk a Kádár-korszakból.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Európa már megint lemarad

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Kékcédulás választás újratöltve

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Majom és rács

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Az ellenzék egyre szélsőségesebb

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.