
Sena Dagaduval a kettős identitásról – Nők az élet élén
Közösségépítő, generációkat összehozó beszélgetéssorozat kizárólag hölgyeknek.
A múzeum ma öt kiállítóteremmel, bemutatócsarnokkal, szabadtéri kiállító területtel várja a közlekedés iránt érdeklődőket.
A Városi Tömegközlekedési Múzeum névre elkeresztelt ipartörténeti szakgyűjtemény 1992. július 14-én nyitotta meg kapuit először a nagyközönség előtt, a HÉV-vonal villamosításakor, 1914-ben épült kocsiszín épületében. Az öreg kocsiszínt felújították és átalakították, hogy megfeleljen legújabb rendeltetésének. A múzeum ma öt kiállítóteremmel, bemutatócsarnokkal, szabadtéri kiállító területtel várja a közlekedés iránt érdeklődőket.
Látogatóink számos fényképfelvétel és korabeli tárgyi emlék segítségével kaphatnak képet a magyar főváros közösségi közlekedésének kialakulásáról és fejlődéséről az első lóvasúti vonal 1866. augusztus 1-jén történt megnyitásától egészen a megépített – és tervezett metróvonalakig. Megismerhetik a mai BKV Zrt. jogelődjeit, továbbá az egykori és mai Magyarország nagyvárosainak közlekedését, villamoshálózatát, járműveit. Bemutatjuk a vasutakat kiszolgáló infrastruktúra, a pálya- és felsővezeték-építés, -fenntartás, a távközlés és az áramellátás műszaki emlékeit és eredeti helyén tekinthetik meg a szentendrei régi kocsiszín egykori kovácsműhelyét. Külön terem foglalkozik a budapesti autóbusz- és trolibusz-közlekedés történetével. Látogatóink megismerhetik mind a korabeli jegyfajtákat és vállalati rangjelzéseket, mind a különféle járműalkatrészeket és berendezéseket. Mindezek mellett a múzeum mintegy 60 felújított járművel várja a régi korok szerelmeseit. Nem csak gyerekek számára jelenthet élményt, hogy a kiállított járművek egy részére fel is szállhatnak.
Az elmúlt években mind a hazai, mind a külföldi látogatók és szakmai csoportok előtt egyre népszerűbbé vált a múzeum. Részben emiatt is az állandó kiállítások mellett időszaki kiállítások, múzeumpedagógiai foglalkozások várják az érdeklődőket, a legkisebbekre a gyereksarok kialakításával gondoltunk. Nagy igényt elégítünk ki múzeumi boltunkkal, ahol a városi közlekedés relikviáit és egyéb közlekedéssel kapcsolatos ajándéktárgyakat vásárolhatnak látogatóink.
A gyűjtemény sokakban nosztalgiát ébreszt – még ha a századfordulós, békebeli villamosokkal nem is utaztak –, sokan láthatták nap mint nap azokat a járműveket, melyek a hatvanas-hetvenes években olyannyira meghatározták a budapesti utcaképet.
A múzeum címe:
2000 Szentendre, Dózsa György út 3.,
közvetlenül a HÉV-végállomás és a Volán pályaudvar mellett
Nyitvatartás:
április 1-jétől október 31-ig, hétfő kivételével mindennap 10 és 17 óra között, a pénztár 16.15-kor zár.
A belépőjegyek árai:
Teljes árú jegy: 900 forint
Diák- és nyugdíjas jegy: 450 forint
Csoportos kedvezmény (8 főtől): 600 forint/fő
Családi kedvezmény (18 év alatti kiskorúval érkező maximum 2 felnőtt kísérő): 600 forint/kísérő
6 év alatt és 70 év felett a belépés díjmentes.
A pénztárban fizetni csak készpénzzel lehetséges.
A múzeum saját parkolóval nem rendelkezik.
Közösségépítő, generációkat összehozó beszélgetéssorozat kizárólag hölgyeknek.
„A fás legelők, az erdei legeltetés, a pásztorvilág a Bakony és a Balaton vidékén és azon is túl megismert világának bemutatásán keresztül a természeti és kulturális értékek megőrzéséhez szeretnék hozzájárulni.”
Zelinka Tamás ismeretterjesztő előadása a Szegeden 1875. április 24-én született Huszka Jenő zeneszerzőről.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre