
Páciensein élte ki gyilkos vágyait az orvos, elképesztő, min bukott le
Sokak halálával vádolják a férfit, az esetszám tovább nőhet.
A házasságkötés és az azt követő lakodalom az egyik legfontosabb és legemlékezetesebb nap az ember életében, ami szinte minden kultúrában más szokásokra épül. Itthon még ma is élnek a régi tradíciók, melyekkel bárki színt vihet a nagy napba.
1. Késő őszről tavaszra
Meglepő lehet, de míg manapság tavasszal és nyáron van a legtöbb esküvő, régen a farsangi időszakra, illetve késő őszre időzítették az eseményt, mivel ilyenkor kevesebb munka volt a földeken. Akkoriban 3 naposak voltak a lagzik, és ha ez valamiért nem teljesült, megszólták a családot.
2. Mások is részesültek
Az sem búsult, aki nem volt hivatalos a menyegzőre: a lakodalmas menetet az utcáról végignézők köszöntötték a párt, énekeltek nekik, áldást mondtak, ezért cserébe pedig süteményt, pogácsát kaptak az erre a feladatra kijelölt személyektől.
3. Darabokra tépték össze
Ma központi elem a többemeletes torta felszelése, korábban azonban a kalácstörés volt jellemző. A megszentelt kelt tésztát az ifjú házaspár közösen tépte el, majd szétosztotta annak jelképeként, hogy a vendégek is részesüljenek a boldogságban. Divat volt a grillázstorta is, amit szintén együtt törtek össze: ahány darabra hullott, annyi boldog évre számíthattak.
4. Átemelés a küszöbön
A mozikban mindig azt látjuk, hogy az újdonsült férj a közös otthon küszöbén emeli át feleségét, hogy szerencsés legyen a frigy, ám a népszokások szerint ez az esküvő helyszínén volt esedékes. Ezután kisfiút ültettek az ara ölébe, ezzel is sugalmazva a fiúgyermekáldást.
5. Ki viseli a kalapot?
A szertartás végeztével is hódoltak egy fontos tradíciónak a résztvevők: eszerint az lesz a jövőben az úr a háznál, aki elsőként teszi ki a templomból a lábát, és akinek a torta felvágása alatt felül, tehát a másik keze felett van a keze a késen.
6. A három kis apróság
A filmekből ismert „valami régi, valami új, valami kölcsönkért” hagyománya szintén nem új keletű babona. Hajdanán ezeket a dolgokat mindenképp viselnie kellett a menyasszonynak, úgy tartották a tárgyak csupa jót hoznak majd a házasságba. Előfordult, hogy a három dolog egy holmiban olvadt össze.
7. Ha ellopták a mátkát
A közös tánc fontos eleme a lagziknak, amit az ifjú pár nyit meg. Ez a hagyomány ma is él, akárcsak a menyasszonyrablás, ami viszont teljesen megváltozott az idők során. Régen ugyanis, ha sikerült ellopni a mátkát, az azt jelentette, hogy a férj nem érdemli meg őt. Manapság már inkább egy vicces elem, mivel a férfinak ugratós feladatok árán kell visszaszereznie a feleségét.
8. Hóbortos produkció
A bolond-menyasszonytánc is szerves része volt a régi idők lakodalmainak. A klasszikus menyasszonytánc után az egyik férfivendég maga is arának öltözött, majd megtáncoltatta a násznépet, akik közben hangosan kacagtak. Ezalatt kalapozás is volt, az összegyűlt pénzösszeg természetesen az ifjú páré lett.
1. Bizarr szokások a nagyvilágból
Régi tradícióból ered Franciaországban a cipőből való pezsgőivás, vagyis amikor a friss házasoknak egy lábbeliből (vagy a menyasszonyé vagy egy vendégé) kell elkortyolniuk az ünnepi italt, ezzel is megerősítve szerelmüket, és jó szerencsét vonzani a közös jövőre. A gyakorlat a lakodalmakon szokásos kihívásokból és rituálékból jön, amit egyes francia vidékeken, de például Németországban ma is tartanak.
2. Nemcsak a tánc szabad
Svédországban meghökkentőbb szokások élnek, hiszen itt a csók szó szerint, és mindenkivel szabad! Az itteni esküvőkön ugyanis teljesen megengedett a szájra puszi, ezért a menyasszonyt gyakorlatilag bárki megcsókolhatja az ünneplő férfiak közül, ha az újdonsült férj éppen nincs a közelben. Ez fordítva is él: amikor az ara nincs a teremben, bármelyik nő kérhet csókot. A szokás valójában egy vicces játék a svédek számára, amin mindannyian közösen nevetnek.
3. Ki látta az ifjú párt utoljára?
A dél-amerikai ország, Venezuela is felkerülhet a különös esküvői szokások listájára. Főként azért, mert a tradíciók szerint akkor lesz igazán szerencsés a házasság, ha a mulatozás alatt sikerül anélkül megszöknie a férjnek és feleségnek, hogy ez bárkinek is feltűnne a násznépből. A feladat szinte lehetetlen, mégis közkedvelt hagyomány. Aki pedig rajtakapja őket menekülés közben, ő maga jár majd jól.
4. Egy hónapig kötelező a sírás
Bizarr dolognak tűnhet, de Kínában kötelező sírni az esküvőt megelőző egy hónapban. A mesterséges sírásra már kislány korukban megtanítják a gyerekeket, hogy a menyegző előtti egy hónapban napi egy órán át könnyezzenek. 10 nap után az édesanya, majd még 10 nap után a nagymama és más női családtagok is csatlakoznak. Régen az eleve elrendelt házasságok ellen sírtak, ma az ártó szellemek elűzésére végzik a gyakorlatot a tujia nők.
5. Az első nagy próbatétel
Skócia Fife nevű megyéjében nem mindennapi hagyomány él: a feketítés nevet viselő szokás lényege, hogy a családtagok és barátok még az esküvő előtt összekoszolják a házasulandókat sárral, liszttel, tojással, ételmaradékokkal, tollal és más színes-szagos dologgal. Ennek célja a közös
mókázás, ám a rituálé jelentése sem hanyagolható el: ha mindezt kibírja a pár, akkor a házasság nehézségeivel is megbirkózik majd.
6. Tradicionális alkotások
Indiában népszerű és fontos eleme az esküvő előestéjének a hennafestés, ami önmagában is egy ceremónia, amikor a leendő feleség karját, kéz- és lábfejét ékesítik a festékkel. Az első vonásokat a jövendőbeli anyós viszi fel, majd következnek a menyasszony női hozzátartozói, mivel itt az esküvő nemcsak két ember, de két család egyesülését is jelenti. A motívumok változatosak és rendkívül díszesek: virágok, geometriai formák, állatok, és a vőlegény neve is felkerülhet a bőrre.
Szöveg: Légrádi Júlia, Fanny magazin
Sokak halálával vádolják a férfit, az esetszám tovább nőhet.
A tűzoltók már a helyszínen.
Egy anya-lánya páros földi maradványokat értékesített.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre