Ez a pontos ideje annak, amikor meg kell innod a reggeli kávédat

Vitalitás reggel kávézási szokások kávézás kávé
A tudományos vizsgálatok szerint az optimális időpont a kávéfogyasztásra nem feltétlenül a reggeli ébredés után van. Egyes szakértők szerint a legjobb hatás érdekében érdemes kivárni a kortizolszint csökkenését. Nézzük, mikor érdemes meginnod a reggeli kávét!

A reggeli kávéfogyasztás szinte minden országban elterjedt szokás, és sokan ezt tartják a napindító rutin legfontosabb elemének. Azonban a legújabb kutatások szerint nem mindegy, hogy pontosan mikor isszuk meg azt. A reggeli kávé nem feltétlenül az ébredés után fejti ki a legjobban a hatásást. 

A reggeli kávé felélénkít, de nem mindegy, mikor isszuk meg pontosan
A reggeli kávé felélénkít, de nem mindegy, mikor isszuk meg pontosan 
Forrás: Shutterstock

A reggeli kávé akkor élénkít a legjobban, amikor a kortizolszint csökkenni kezd

A kortizol, amely az ébredést követően nagyjából fél óra alatt éri el csúcspontját, meghatározó szerepet játszik a szervezet reggeli aktivizálásában. Emiatt a legjobb időpont a kávéfogyasztásra az, amikor a kortizolszint csökkenni kezd, ami körülbelül 90 perccel az ébredés után történik meg. "Másfél órával később, amikor a kortizolszint csökkenni kezd, a leghatékonyabb" - nyilatkozta a szakember.  Libby Galvin szerint nemcsak a reggeli kávé elfogyasztásának időzítése fontos, hanem az utolsó csésze is. "Idd meg az utolsó csészével ebéd előtt. Öt órával a koffein elfogyasztása után a fele még mindig ott kering a szervezetben, és csak kilenc-tíz órával az első korty után ürül ki" - mondta el. 

Melyik kávét választod? Elárulja, hogyan lehetsz sikeresebb

A kávé hatással lehet az élettartamra is

Egy friss tanulmány, amelyet az Aging Research Reviews folyóiratban publikáltak, arra a következtetésre jutott, hogy a kávéfogyasztás átlagosan 1,8 évvel meghosszabbíthatja az életet. A kutatást egy portugál tudóscsoport végezte, amely több mint 50 tanulmányt elemzett. Rodrigo Cunha vezető kutató hangsúlyozta: "Tudjuk, hogy a világ népessége gyorsabban öregszik, mint valaha, ezért egyre fontosabb olyan étrendi tényezőket felfedezni, amelyek nemcsak hosszabb, hanem egészségesebb életet is lehetővé tehetnek az emberek számára." Tim Spector professzor is hasonló véleményt fogalmazott meg, amikor az Instagramon kifejtette: "A tanulmányok azt mutatják, hogy a kávéfogyasztók ritkábban küzdenek szívbetegséggel, mint a kávét nem fogyasztók, de a rákos megbetegedés vagy a korai halálozás is ritkább azoknál, akik mértékkel, de fogyasztanak kávét." 

A kávé és a benne található koffein tehát számos pozitív tulajdonsággal bír, ennek ellenére minden éremnek két oldala van - tehát a kávénak is létezik egy „sötét oldala". A koffein a fentiek mellett előidézhet még: erőteljes szívdobogást, szapora légzést, testhőemelkedést, izzadást, nyugtalanságot, álmatlanságot. Ezek a tünetek pedig pont olyanok, mint amikor úrrá lesz rajtunk a szorongás. Sőt, ez maga a szorongás, hiszen a testünk nem tud különbséget tenni, hogy azért dobog a szívünk, mert szorongunk vagy azért, mert túl sok kávét ittunk.

Az AI szerint menekülj, ha ezt az 5 mondatot hallod a párodtólTeszt: ha megtalálod a kutyát 5 másodperc alatt, igazi sasszemed vanNem kedvességből köszönnek a légiutas-kísérők, amikor felszállsz a repülőgépre — Valójában ez az oka

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.