Lengyelország tele van szebbnél szebb városokkal és tájakkal, ám még közülük is kiemelkedik egy. Wroclaw egy igazi kis ékszerdoboz, ahová muszáj ellátogatnod, ha szép dolgokat szeretnél látni, és fontos számodra, hogy ne egy tömegturizmustól szenvedő helyre utazz.

A tömegturizmustól mentes ékszerdoboz, Wroclaw
Wroclaw, Alsó-Szilézia fővárosa Lengyelországban. Az ország nyugati részén, az Odera partján található, Drezdától mintegy 270 kilométerre keletre, nem messze a német és a cseh határtól. Wroclaw 2016-ban kapott nagyobb figyelmet, mint izgalmas európai úti cél, amikor Európa Kulturális Fővárosává választották – de ott nem fogsz turisták tömegével találkozni.
Wroclaw lakossága körülbelül 670 000 fő, és számos látnivalót kínál az utazóknak. A város elbűvölő, keveredik benne a történelem és a középkori hangulat, valamint a modernitás és a diákság energiája. Eláruljuk, melyik nyolc látnivalót kell feltétlenül megnézned a wroclawi látogatásod során.
Wroclaw látnivalói
A wroclawi óváros a piactérrel
Wroclaw felfedezésének legjobb kiindulópontja az Óváros és a város szíve: a történelmi piactér, amelyet Lengyelországban mindig Ryneknek hívnak. Nemcsak Wroclaw legszebb terének tartják, hanem Európa egyik legimpozánsabb ilyen jellegű terének is! Színes és igényesen felújított városi házakra számíthatsz, amelyek előtt utcai művészek lépnek fel a melegebb hónapokban. Megnézheted őket az egyik hangulatos kávézóban, vagy este betérhetsz egy étterembe vagy bárba a piactéren.

A piactér másik látványossága a gótikus városháza, gyönyörűen díszített homlokzatával, tele figurákkal és dísztárgyakkal. Belül található a Városi Múzeum, amely információkat nyújt Wroclaw történelméről. Érdemes bepillantani a városháza alá is: ott található a Piwnica Swidnicka, Európa egyik legrégebbi sörpincéje, amely a 14. századra nyúlik vissza. A mai boltozatos kocsmában sört és regionális specialitásokat is lehet kapni.
A piactér körüli óváros sikátoraiban butikok, galériák és kávézók mellett sétálva festői udvarokra bukkanhatunk. Különösen szép a virágkedvelők számára a Plac Solny, a Sópiac, ahol folyamatosan árulnak friss virágokat.
A wroclawi székesegyház
Alig néhány perc sétára az Óvárostól Wroclaw egyik legidillibb szegletébe érhetsz: az Ostrów Tumski-ra. Miután átkeltél a Dóm hídján, és magad mögött hagytad Keresztelő János és Szent Hedvig szobrait, úgy érezheted, mintha a múlt századok világába csöppentél volna.
A székesegyház eredete állítólag a tizedik századra nyúlik vissza, amikor egy erődített uralkodói rezidenciát építettek ott. A terület később egyházi központtá vált. A legfőbb látványosság a Keresztelő Szent János-székesegyház, egy gótikus remekmű, amely két feltűnő tornyával már messziről is látható. A régi város panorámáját is megcsodálhatod innen, ráadásul lifttel juthatsz fel.

A wroclawi törpök
Meglepődsz, hogy apró bronzfigurákat látsz szétszórva Wroclawban? Állítólag összesen több mint 600 darab létezik, és körülbelül 20 centiméter magasak: ők a híres „wroclawi törpék", a város nem hivatalos jelképei. Lengyelül „Krasnale"-nak hívják őket. Nemcsak ablakpárkányokon, hanem virágágyásokban, házfalakon vagy lámpaoszlopokon is észreveheted őket. Vannak, akik még telefonálnak is!
A törpék nem csupán vicces turisztikai látványosságok: az első törpék az 1980-as években jelentek meg, az akkori kommunista rezsim ellen küzdő Narancsos Alternatíva nevű ellenzéki mozgalom politikai szimbólumai voltak. Az évek során ez a hagyomány kreatív örökséggé vált, mindig új karakterekkel. Vannak alkalmazások és várostérképek is, amelyek lehetővé teszik a törpék felfedezését – a vezetett törpe túrák mellett!

A Wroclawi Egyetem
A város szívében egy barokk gyöngyszemre bukkanhatsz: a Wroclawi Egyetemre, amely festői helyen fekszik az Odera partján. 1702-ben alapították, és Közép-Európa egyik legrégebbi, Lengyelország pedig egyik legfontosabb egyetemének tartják. Ha ez nem lenne elég, lenyűgöző építészete miatt is kiemelt látványosság: 171 méter hosszú barokk homlokzattal rendelkezik.
Belül is érdemes megnézni, például az Egyetemi Múzeumot, amely számos történelmi szobát is magában foglal. Ide tartozik az úgynevezett Aula Leopoldina, Lengyelország legnagyobb fennmaradt barokk terme. 1732-ben készült el, egyedi stukkómunkáinak és freskóinak köszönhetően szemet gyönyörködtető. Érdemes megnézni a Matematikai Tornyot is, amelynek 42 méteres kilátóplatformjáról kilátás nyílik a városközpontra és az Odera folyóra.

Botanikus Kert
Az egyetemnek saját Botanikus Kertje van, amely a katedrális mögött húzódik. Ritka növényeivel, tavaival és a csenddel a város zöld tüdeje, így sétád során egy kis időre kiszakadhatsz a város nyüzsgéséből. Körülbelül 11 500 növényt gyűjtenek össze közel 7,5 hektáron, az alpesi növényektől a szikla-, vízi- és mocsári növényekig.
A Botanikus Kert időnként olyan rendezvényeknek is ad otthont, mint a május elsejei ünnepségek vagy a Tökfesztivál.
Nemzeti Múzeum
Ha érdekel a művészet, a wroclawi Nemzeti Múzeum a városnézés fénypontja! Mélyen elmerülhetsz Szilézia művészetében és történelmében is. A gyűjtemény több mint 200 000 tárgyat tartalmaz, beleértve Sziléziából, Lengyelországból és egész Európából származó műalkotásokat, a középkortól napjainkig.
Kiemelkedő látványosságok a középkori szakrális műalkotások és a barokk festmények, valamint a négykupolás pavilon. A történelmi épület, amely az UNESCO Világörökség része, számos kortárs műalkotásnak ad otthont.
Így fest a gyönyörű város felülnézetből: