Bürokrácia és bürokráciacsökkentés uniós módra

2025. április 16. 08:02

Egyik szemünk sír, s a másik sem nevet.

2025. április 16. 08:02
null
Mernyei Ákos Péter
Ludovika

„A magyar uniós elnökség talán legnagyobb eredménye volt, hogy tető alá hozta az európai versenyképességről szóló Budapesti deklarációt. A nyilatkozat politikai és szakpolitikai értelemben egyaránt eredményeket hozott: az Európai Tanács világossá tette, hogy nem engedi ki kezéből a politikai vezetés feladatát, illetve abban kötelező feladatokat határozott meg a Bizottság számára. Az egyik legfontosabb elvárás ezek közül az európai bürokrácia, illetve az uniós gazdasági szereplőket terhelő adminisztratív terhek csökkentése volt.

A tagállami állam- és kormányfőket tömörítő uniós testület, az Európai Tanács, 2024. november 8-án fogadta el az ún. »Budapesti deklarációt«, hivatalos nevén a »Budapesti nyilatkozat az új európai versenyképességi megállapodásról« című dokumentumot. A nyilatkozat, mint az közismert, nem pusztán szimbolikus jelentőséggel bír, hanem nagyon is határozott irányt szab az Európai Unió, és nagyon is gyakorlati feladatokat az Európai Bizottság számára. E feladatok a szakpolitikai paletta jelentős részét átfogják: a tőkepiaci teendőktől kezdve az iparpolitikán át az energetikáig. Az EiT azonban nemcsak a vertikális szakpolitikákban látott azonban teendőt, hanem több olyan átfogó kérdést, ún. »horizontális politikát, illetve horizontális kérdést« is (újra)szabályozni rendelt, amelyek nélkül az európai versenyképességről hiábavaló volna beszélni.

E horizontális célkitűzések közé tartozik a deklaráció 4. pontja, amely »egyszerűsítési forradalmat« (»simplification revolution«) hirdetett az uniós honosságú vállalkozások számára. Az egyszerűsítés, a nyilatkozat szövege szerint, »világos, egyszerű és intelligens szabályozási keretet« kívánt meg, amelyben az európai vállalkozások a túlbonyolított-túlbürokratizált szabályozástól mentesen fejlődhetnek. A »forradalom« elsődleges eszköze az »adminisztratív, szabályozásból eredő és a jelentéstételi terhek« drasztikus csökkentése – a jelentéstételi kötelezettségek legalább egynegyedével való megvágása, illetve a bürokráciával kapcsolatos hatásvizsgálatok intézményesítése, amelyeknek a versenyképességi szempontokra is tekintettel kell lenniük. A feladat felelőseként a deklaráció a Bizottságot jelölte meg, határidőként pedig 2025. első felét.”

Nyitókép: Martin Bertrand / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
uranvaros
2025. április 16. 18:24
Magyarul megfogalmazva: amin a Bizottság iniciatívái alapján évekig dolgozott és vitázott az uniós és tagállami politikai és szakmai apparátus, rengeteg időt és energiát elhasználva, most (előbb időleges, később várhatóan jelentős mértékben véglegesen is) semmivé lesz. a most tárgyalt javaslatokhoz fűzött bizottsági indokolás szerint e javaslatok révén évente 6,3 milliárd euró(!) adminisztratív költség lesz megtakarítható Unió-szerte. Ilyen nagyságrendnél azonban okkal merül fel a kérdés, hogy miért és hogyan jutottunk idáig. Miért burjánzott el ennyire az uniós bürokrácia, és az – ezek szerint – öncélú és mellőzhető jelentéstétel kötelezettségek mértéke, és miért kellett az Uniónak az Európai Tanács feladatszabására várni ahhoz, hogy ilyen javaslattal álljon elő? Ezért volt a BREXIT. Cameron megírta.
tavirozsa2
2025. április 16. 09:28
Tuti nem csinálja meg a Bizottság, inkább tesz egy sétát Kijiiivbe és sajtótájékoztató is lesz...
Leskelődő
2025. április 16. 09:08
Nem aggódom, van még két hónapjuk az eu bürokratáinak. Két szankciós csomag közt játszva összehozzák. Hehe.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!