Krausz Gábor
A négyéves Eisa egy rendkívül ritka, örökletes betegséggel született.
Minden nap felkészült a legrosszabbra Eisa Hussainnak édesanyja, miután ő egy rendkívül ritka genetikai betegséggel LAD-1-el született, ami miatt a kis szervezete nem volt képes felvenni a harcot semmilyen fertőzéssel szemben. Ez miatt pedig szüleivel születésekor közölték, Eisa várhatóan a második születésnapján sajnos már nem lesz az élők világában.
Eisa azonban volt olyan szerencsés, hogy azon kilenc csecsemők egyike legyen a világon, akik részesülhettek abban a génterápiában, aminek köszönhetően legyőzhette a betegségét és elérhette immáron a négyéves kort is.
A génterápia nélkül nem élhetné azt az életet, amit most él. Nem focizhatna a ház körül, nem járhatna oviba
- árulta el édesapja, Safdar.
A LAD-1 vagyis a leukocita adheziós hiánnyal küzdő betegek számra rendkívül ritka, azonban ha nem részülnek abban a génterápiában kétéves koruk előtt, mint Eisa, akkor sajnos nem lehet rajtuk segíteni, nincs más gyógymód. Az egyetlen ugyanis, ami még segíthetne a kis betegen az a csontvelő transzplantáció, amely csak közeli rokontól érkezhet. Márpedig Eisa esetében sem édesanyja, sem édesapja nem volt megfelelő donor.
Ehhez hozzájárulhatott az is, hogy a LAD-1 egy örökletes kór. Mutációt okoz egy olyan génben, ami egy fontos fehérje előállításáért felel annak érdekében, hogy megfelelő számú fehérvérsejtszám jöjjön létne. Ezért nem képes szervezetük a fertőzések legyőzésére, ezért volt Eisa születése után többször is hónapokig kórházban különböző kezeléseken, mígnem 10 hónaposan megkapt a génterápiát, amit egy kemoterápia is követett, hogy a szervezetében kiöljék az esetleges megmaradt hibás sejteket.
Soha nem gondoltam volna a fiamról, hogy képes lesz sétálni, de sétál, nemsokára iskolába megy. Imádja a focit, a kocsikat. Nagyon barátságos és szereti az öleléseket
- árulta el Safdar kiemelve, soha nem gondolta volna, hogy fia ezekre valaha is képes lesz, írja a Mirror.