Krausz Gábor
Az amerikai elnök bebizonyította: a migráció szabályozása pusztán politikai akarat kérdése.
2025 májusban egyetlen olyan migránst sem engedtek be az Egyesült Államokba, aki illegálisan lépte át az ország határát - jelentette az amerikai vám- és határvédelmi hivatal (CBP) adataira hivatkozva a Fox News. Beszámolójában a hírcsatorna kiemelte, hogy a tavalyi év ugyanezen időszakában 62 ezer migránst engedtek be az országba Joe Biden korábbi amerikai elnök vezetése alatt.
A kormányzat hivatalos statisztikája szerint a határőrség 8725 illegális migránst fogott múlt hónapban az amerikai-mexikói határon, ami durván 93 százalékos csökkenést jelent 2024 májusához képest, amikor 118 ezer migránst tartóztattak le.
A Fox News arra is emlékeztetett, hogy idén február, azaz Donald Trump elnök első teljes hivatali hónapja és május vége között a határőrök 32 646 migránst fogtak el. Egy évvel korábban ugyanebben a négy hónapos időszakban viszont 524 914 illegális bevándorlóval tartoztattak le, e két számot összevetve pedig 94 százalékos a csökkenés. A határvédelmi tisztségviselők szerint mindez azt jelzi, hogy ellenőrzöttebbé és biztonságosabbá vált a déli határ.
Pete Flores, az CBP biztosa szerint ezek a számok a Trump-adminisztráció szigorú határpolitikájának az eredménye. Az ügynökség szerint a múlt havi bevándorlási számok „történelmi mélyponton vannak, ami egy biztonságosabb, jobban ellenőrzött határt jelent, és példátlanul magas szintű műveleti sikert mutat”.
- fogalmazott Pete Flores.
Hivatalos kormányzati adatok szerint Joe Biden korábbi elnök vezetése alatt durván 8,72 millió illegális bevándorló érkezett az Egyesült Államokba. Szakértők szerint az a tény, hogy Trumpnak sikerült nullára leszorítania az illegális bevándorlók számát, jól mutatja: a migráció szabályozása pusztán politikai akarat kérdése.
Honlapján a CBP megköszönte Donald Trump elnöknek és Kristi Noem belbiztonsági miniszternek, hogy szigorú bevándorláspolitikát folytatnak, és minden támogatást megadtak az ügynökségnek, hogy az illegális bevándorlókat hatékonyabban eltávolítsák az Egyesült Államokból.
Átjáróházzá vált az Egyesült Államok déli határa a Biden elnökség alatt. Még mindig milliók élnek névtelenül az országban, ami azért is megmagyarázhatatlan, mert a vízumok és munkavállalási engedélyek kiadásában már távolról sem olyan nagyvonalúak a hivatalok. A migráció ráadásul hatalmas biztonsági kockázatot is jelent. 2001. szeptember 11-e, az ikertornyok lerombolása egyértelművé tette, hogy az Államok az iszlám terrorizmus célpontjává vált, ennek ellenére csak tavaly, hatvanezer olyan afrikai, közel-keleti migráns lépte át a határt, akiknek a hazájában az iszlám terrorizmus is jelen van, a Boko Haramtól az Al kaidán keresztül az Iszlám Államig.
Az illegális bevándorlás kezelésében a középút kudarcot vallott, ma már csak határozott lépések hozhatnak eredményt – jelentette ki a héten Washingtonban a volt brit bevándorlási miniszter, Roberk Jenrick. A brit parlament tagja a Heritage Foundation, befolyásos elemzőközpont migrációról, valamint határőrizetről szóló eseményén szólalt fel, ahol azt is hangoztatta, hogy Nagy-Britannia, az Európai Unió és az Egyesült Államokkal ugyanazzal a jelenséggel szembesül, így hasonlóan erélyes válaszokra van szükség.
miközben a választók számára a migráció egyre fontosabb szemponttá válik politikai véleményalkotásukban.
Csak tavaly novemberben - azóta nincs friss adat - közel 250 ezren próbálták meg átlépni az Egyesült Államok déli határát. Az újonnan érkezők többsége menedékjogot kért, és kész akár évekig is várni, hogy elbírálják kérelmüket.
A The Economist szerint emellett legalább további 1,7 millióan „észrevétlenül” érkeztek vagy nem távoztak az országból vízumuk lejárta után.
A lap megjegyzi, republikánus kormányzók fizettek azért, hogy a migránsok a demokraták által irányított helyekre menjenek, így a déli határ problémái északra tolódtak. Mindez némiképp magyarázza azt is, hogy a választók miért bíznak a republikánusokban elsöprő különbséggel a határbiztonsággal kapcsolatos kérdésekben.
Amikor az amerikai munkaerőpiac szűkössé válik, az sokak számára komoly ösztönzést jelent arra vonatkozóan, hogy szerencsét próbáljon az országban. Amikor 2021-ben ismét lehetőség nyílt, a déli határon újból tömegek jelentek meg. A határátlépők több mint fele Mexikón és Közép-Amerika északi részén kívüli országokból érkezik a határhoz. A venezuelaiak teszik ki a csoport legnagyobb részét, de immár
Gyakran komoly problémát jelent visszafordítani az embereket, hiszen például Kína nem fogadja vissza állampolgárait, ha kérelmüket elutasítják.
Illegális bevándorlók jutnak be az Egyesült Államokba a mexikói határkerítésen levő résen át az arizonai Lukeville településnél 2023. december 12-én. December elején az amerikai-mexikói határszakaszon ismét 10 ezerre emelkedett a naponta feltartóztatott migránsok száma. Az amerikai hatóságok októberben és novemberben mintegy 475 ezer embert vettek nyilvántartásba illegális határátlépés miatt, 60 ezer ember pedig úgy lépte át a határt, hogy nyilvántartásba venni sem tudták őket. (Fotó: MTI/EPA/Allison Dinner)
A nemzeti gárda tagjai a texasi Eagle Passben. (Fotó: EPA/Adam Davis)
A Biden-adminisztráció korábbi migrációs intézkedéseit ugyanakkor már nem csupán ellenfelei bírálják, ma már demokrata párttársai is erőteljesebb fellépést követelnek.