
Az élet minden területén egyre népszerűbbek a ChatGPT és a hasonszőrű csevegő-problémamegoldó programok. Szinte már mindenki használja az AI-asszisztenseket, ugyanakkor ezek tényleges szabályozása még várat magára. Sok kérdést vetnek fel az olyan, megdöbbentő hírek, amikor arról olvashatunk, hogy épp egy ilyen csevegőrobot taszít valakit öngyilkosságba, de ha ezeket a szélsőséges eseteket nem is tekintjük mérvadónak, akkor is aggasztó, mennyi mindent tudhat meg rólunk a mesterséges intelligencia egy-egy beszélgetésnek köszönhetően.
A ChatGPT gyakorlatilag minden kérdésünkből, minden kérésünkből, minden reakciónkból információkat szűr le, mondhatni profiloz. Ennek célja, hogy minél inkább személyre szabott válaszokat adhasson később nekünk. Természetesen ez csak akkor érvényes, ha be vagyunk jelentkezve az AI-asszisztensbe – az azonban mindegy, hogy az ingyenes vagy a fizetős verziót használjuk. A Forbes szakértője szerint a legegyszerűbb megoldás, ha ki szeretnénk deríteni, mi mindent tud rólunk a ChatGPT, hogy egyszerűen feltesszük neki a kérdést: “Mit tudsz rólam?”
Barry Collins tech-szakértő elárulta: amikor feltette eme kérdést a programnak, az elkezdte listázni a róla begyűjtött összes információt, kezdve attól hogy hol él, mik a hobbijai, mit dolgozik, milyen zenéket hallgat, keresztül azon, hogy hová szeretne költözni, milyen egészségügyi gondjai vannak, milyen autó vásárlását tervezi, egészen odáig, hogy milyen anyagi helyzetben van, és milyen a családi állapota. A tech-szakértő hozzáteszi: tudomása szerint ezen információkat a különböző beszélgetések, feladatkiosztások során mind ő maga osztotta meg a programmal – tehát az AI nem “kémkedett” utána, csupán “szorgosan jegyzetelt”.
Apropó, jegyzetelés: ha a program valami olyan információt lát, amit elmentésre érdemesnek tart, azt jelzi is. Ha egy ilyen mentésnél az erről érkező üzenetre kattintunk, láthatjuk is, mit mentett el épp a program, sőt, kezelhetjük is a mentéseket.
Collins módszere szerint azonban az információk törlése vagy korrigálása is egyszerűbb a kommunikációs csatornán keresztül. Ő ugyanis arról számolt be, hogy a begyűjtött információk tételes listázása után a ChatGPT egyszerűen rákérdezett, hogy mi az, amit felül szeretne írni, illetve van-e valami, amit egyszerűen “elfelejtsen”, azaz töröljön az adattárból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.