Hírek
Videó: Az eddigi legnagyobb vulkánkitörés történt Izlandon, rendkívüli állapotot hirdettek

A drámai természeti látvány az Atlanti-óceán északi részén történt. Izlandon az eddigi legnagyobb vulkánkitörést lehetett megfigyelni, ami a fővárostól, Reykjaviktól délnyugatra történt, rögzítették a döbbenetes felvételeket.

Az eddigi legnagyobb vulkánkitörés zajlik IzlandonForrás: Anadolu via AFP/Salvatore Allegra

Óriási vulkánkitörés történt Izlandon

A vulkánkitörés a Reykjanes-félszigeten, Grindavík halászfalutól északra történt. A RÚV rádió élő felvételein láva látható, amint egy hatalmas repedésből a Föld felszínére tör.

Mindössze 45 perccel a vulkánkitörés kezdete után az időjárási ügynökség szerint a repedés körülbelül 700 méter hosszú lett. Annak ellenére, hogy viszonylag stabilnak tűnik, nem zárható ki, hogy tovább terjeszkedik északi vagy déli irányba. A RÚV szerint nem sokkal ezután Grindavík közelében új repedés nyílt. Az Izlandi Polgári Védelmi Ügynökség rendkívüli állapotot hirdetett.

Földrengés is történt

A délelőtti órákban a közelgő kitörést a térségben egyre erősebb földrengések kísérték. Eközben a turisták körében népszerű Kék Lagúna geotermikus gyógyfürdőt éppoly gyorsan evakuálták, mint Grindavíkot, ahol a mentők a helyszínen érezték a földrengést. Félő volt, hogy a városon belül repedések keletkezhetnek a talajban.

Ennek ellenére nyolc ember úgy döntött, hogy Grindavíkban marad – közölte a RÚV a rendőrségre hivatkozva. A hatóságok kifejezetten felszólították az embereket, hogy hagyják el a területet.

Jelentős vulkánkitörés várható

A Reykjanes-félszigeten ma már nem ritkák az ilyen jellegű repedések által kísért vulkánkitörések: a mostani kitörés a tizenegyedik 2021 óta, és egyedül 2023 decembere óta a nyolcadik. Az előző kitörés tavaly novemberben kezdődött, majd 18 nap után véget ért. Egyelőre nem lehet megbecsülni, hogy ezúttal meddig tart a kitörés.

Izlandon a láva a lakott területeket is veszélyeztetiForrás: AFP/Ael Kermarec

A kezdeti jelek azonban most a korábbiaknál is nagyobb kitörésre utalnak: a meteorológiai hatóság szerint a föld alatti magma-alagút bő tizenegy kilométer hosszúra becsülhető. Különös aggodalomra ad okot, hogy a lávatömegek áttörtek egy védőfalat Grindavíktól északra. Az, hogy ez milyen hatással lesz a lávaáramra, eleinte homályos maradt. Tekintettel a jelenlegi szélirányra, a hatóságok arra is figyelmeztettek, hogy a láva által kibocsátott gázokat a fővárosi régió felé viszik el.

Hetek óta várták a kiújuló kitörést, miközben nagy tömegek gyűltek fel egy földalatti kamrában. A meteorológiai ügynökség szerint a Sundhnúkur kráter alatti magma térfogata soha nem volt ekkora.

Hosszúkás repedés a földön a klasszikus vulkáni hegy helyett

A kitöréseket nem úgy kell elképzelni, mint egy klasszikus vulkáni hegy esetében: ehelyett egy megnyúlt repedés nyílik a földön, amelyből napokig izzó vörös lávabuborékok buborékolnak - innen ered a repedéskitörés elnevezés.

A lávatömegek általában nem jelentenek veszélyt a gyéren lakott területen élőkre. Az egyik korábbi kitörés során azonban Grindavík külterületén három házat is ellepett a láva, a novemberi kitöréskor pedig a Kék Lagúna parkolóját is ellepte. A közelmúltban megerősített nagy földes védőfalak a lehető legjobb védelmet hivatottak biztosítani a környék infrastruktúrájának.

Évtizedekig folytatódhat az intenzív vulkáni tevékenység

A Reykjanes-félszigeten történt kitörések több földalatti magmakamrával rendelkező vulkáni rendszerre vezethetők vissza. Csaknem 800 évig csendes volt a föld a délnyugat-Izlandon található terület alatt, majd 2021 márciusában megtörtént az első kitörés. A Fagradalsfjall-hegységen történt három kezdeti kitörés után a kitörések sorozata a közeli Sundhnúkur kráterláncra tolódott át csaknem másfél éve. A kutatók szerint ez még évtizedekig folytatódhat.

 

 

Ezek is érdekelhetnek