Útra kész
Ezeket a kódokat nem akarod látni a beszállókártyádon – Mutatjuk mit jelentenek

Bár ártalmatlan cselekedetnek tűnhet, ha készítesz egy szelfit a repülőtéren, de komoly bajba kerülhetsz miatta. Komoly kiberbiztonsági problémákat okozhat, ha illetéktelenek látják a kódokat a beszállókártyádon. Mutatjuk, mit jelentenek, mert az egyik nem jó rád nézve.

A reptéri szelfi kiberbiztonsági szempontból egyáltalán nem jó ötlet, a beszállókártya fontos adatokat tartalmaz - illusztrációForrás: SHUTTERSTOCK/PROSTOCK-STUDIO

A beszállókártya fontos információkat tartalmaz

A beszállókártya több, mint egy jegy a repülőjáratra; több rétegű információt tartalmaz, beleértve a rejtett jelentésű kódokat is, amelyek aranybányát biztosítanak a kiberbűnözők számára.

Hogyan szerepelnek a személyes adataid a beszállókártyáján?

Közismertebb nevén foglalási hivatkozás vagy foglalási szám, az utas-nyilvántartás (PNR) egy hatjegyű alfanumerikus kód, amely minden beszállókártyán megjelenik. Ez a véletlenszerűen generált sorozat egyedi utasként azonosít abban az esetben, ha véletlenül egyezik a járaton valaki mással a vezeték- és keresztneved.

Minden utas PNR-je lényegében egy részletes utazási útvonal, amely mindent tartalmaz a repülés részleteitől az étkezési preferenciákig és még a törzsutas státuszig is.
Ezért kerüld a róla készült fényképek online feltöltését, vagy akár nyilvános kukákba dobását, mivel a PNR mély betekintést engedhet a hackereknek az utazási terveidbe és szokásaidba.

Vonalkód vagy QR-kód

A modern kori beszállókártyák egyik legmeghatározóbb eleme a vonalkód vagy QR-kód, amelyet a beszállókapukon gyakran leolvasnak a beszállási folyamat felgyorsítása érdekében.
A légitársaság alkalmazottai által használt szkenner elmenti az információkat, ami segít a személyzetnek megállapítani, hogy hány utas szállt fel, milyen helyet foglaltak el, és mennyi poggyászt ellenőriztek.

Ezek a vonalkódok azonban általában tartalmazzák a PNR-kódodat vagy foglalási referenciádat, amelyet a hackerek ingyenes online eszközök segítségével könnyen dekódolhatnak.

A Ryanair fapados légitársaság online beszállókártyákat vezetett beForrás: Shutterstock/Delbo Andrea

Biztonsági kód (SSSS)

Az SSSS a „Secondary Security Screening Selection" rövidítése, egy rendkívül alapos biztonsági ellenőrzés, amelyet a Transportation Security Administration (TSA) hajt végre az Egyesült Államokban.

Bár a hackerek nem sok hasznot húznak ebből a kódból, azoknak, akik felfedezik azt a beszállókártyájukon, sokkal alaposabb átvizsgálásra kell számítaniuk, amely tovább tarthat, mint a szokásos biztonsági eljárások, így akár lekésheted a járatodat.

Ha ez a kód szerepel a beszállókártyádon, teljesen átvizsgálják a ruházatod, a tested, valamint a táskákat is teljes körű átvizsgálásnak vetik alá: a poggyász bélését és a külső zsebeit is átnézik kábítószer és egyéb csempészáru után kutatva.

A TSA-ügynök nagy valószínűséggel kérdéseket tesz fel az utazás okával, az utazási útvonaladdal és az úti céloddal kapcsolatban. A kiválasztási kritériumok nem mindig előre meghatározottak, mivel egy utast véletlenszerűen, de akár következetlen vagy gyanús viselkedés miatt választanak ki, például készpénzben fizetnek egy repülőjegyet vagy több egyirányú jegyet vásárolnak.

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek