Így zajlott a hazaáruló Tisza-párt elleni tüntetés

POLITIK
Létrehozva: 2025.04.05.

Megtakarítás és spórolás: Ezzel a kihívással sikerülhet!

Léteznek olyan megtakarítási praktikák, amik hosszú távon is kényelmesen fenntarthatók, és amelyek alkalmazásával úgy érezhetjük, valóban hónapról hónapra nő a tartalékunk.

Sok kicsi sokra megy

Az egyik legnépszerűbb kihívás az 52 hetes program, ami arról szól, hogy hétről hétre következetesen tesszük félre a pénzt - írja a Fanny magazin. Az összeg tetszőleges: lehet csupán 500, de akár 1000 forint is, a lényeg, hogy azt érezzük ez egy viszonylag kis érték, amiről rendszeresen le tudunk mondani. Mindemellett mentálisan is segíthet, ha akár előre kiszámoljuk, az év végén mennyi félretett pénzzel leszünk gazdagabbak.

Léteznek olyan megtakarítási praktikák, amik hosszú távon is kényelmesen fenntarthatók, és amelyek alkalmazásával úgy érezhetjük, valóban hónapról hónapra nő a tartalékunk Fotó: Pexels

Osszuk meg a költségeket

A 70-30% spórolási módszer egyszerű pénzkezelési praktika, ami szerint a bevételünk 70%-át a mindennapi kiadásokra fordítjuk, míg a fennmaradó 30%-ot félretesszük. Ezt tovább bonthatjuk: 20% mehet például megtakarításra, 10% pedig önfejlesztésre, szórakozásra. A technika előnye, hogy egyensúlyt teremthetünk a kiadásainkban, miközben hosszú távon biztonsági tartalékot építhetünk.

Percek és százalékok

A 30/30 szabály szintén ismert spórolási kihívás. Két fő elve van: a 30 perces szabály segítségével megelőzhetjük az impulzív vásárlásokat úgy, hogy adunk magunknak fél órát, mielőtt döntünk; a 30%-os szabály pedig azt mondja ki, hogy a bevételünk maximum ekkora részét fordíthatjuk nem létfontosságú kiadásokra, azaz extrákra. Ezekkel a megoldásokkal tudatosabban kezelhetjük a pénzünket, elejét vehetjük a túlköltekezésnek, és gyarapíthatjuk a megtakarításainkat.

Zárjuk le a pénztárcát

Könnyen kivitelezhetőnek tűnik a vásárlásmentes napok kihívástípus, aminek az alapja, hogy mi magunk határozzuk meg, melyik lesz a hét azon napja, amikor ki sem nyitjuk a pénztárcánkat. A költésstop leginkább az extrákra vonatkozik, mint a pékségben vett reggeli, büfés ebéd, kávé vagy ruhavásárlás, de ha előre gondolkodunk, akár az élelmiszer vásárlást is kihagyhatjuk ezeken a napokon. A bátrabbak egy egész hetet is kijelölhetnek.

Felejtsük el 365 napra 

Elsőre rémisztőnek tűnhet az „egy évig nem vásárolok ruhát” elve, ami ahogy a neve is mutatja, arról szól, hogy 365 napon keresztül csakis azokból a holmikból öltözködünk, amik a szekrényünkben megtalálhatók, esetleg ruhacseréket eszközölünk. Ezzel hatalmas összegeket spórolhatunk meg, így nemcsak kézzel fogható eredménnyel, de egy sokkal fenntarthatóbb és környezetkímélőbb szemlélettel lehetünk gazdagabbak a letelt idő végeztével.

Bonthatjuk zsebekre is

Ugyancsak népszerű pénzügyi irányelv az 50-30-20 szabály, aminek a következő a lényege: a havi jövedelmünk 50%-át alapvető szükségletekre, azaz a lakhatással, rezsivel, közlekedéssel és élelmiszerrel kapcsolatos kiadásokra, 30%-át élvezetekre és 20%-át megtakarításra vagy adósságtörlesztésre költjük. A viszonylag könnyen tartható kihívást megszokva tartós pénzügyi magatartásra tehetünk szert.

1. Szokásokban rejlik az erő

Mindennapos praktikákkal is lehet és érdemes is pénzt megtakarítani, a legismertebb ilyen például az apró gyűjtése: minden nap öntsük ki a megmaradt érméket, és tegyük őket egy befőttesüvegbe.

2. Toll és papír elég hozzá 

Vezessük a költségeinket egy kockás füzetben. A havi mérleg segítségével pontosan láthatjuk, mire mennyit költöttünk, és bizony az extra kiadások is visszanéznek majd ránk a papírról.

3. Modernebb megoldások

Pénzügyi applikációkat is bevethetünk, ha jobban szeretjük a digitális naplózást. Ezeken keresztül nyomon követhetjük a kiadásainkat, készíthetünk költségvetést, beállíthatunk automatikus megtakarítást, és kérhetünk tanácsokat is, hogy okosabb döntéseket tudjunk hozni.

4. Majd amikor kiürül a frigó

Jó tipp, ha csak akkor megyünk boltba, ha a hűtő tényleg majdnem kiürült. Ezzel elkerülhetjük azt a gyakori hibát, hogy csak „beugrunk” a boltba pár dologért, majd kétszer annyival távozunk.

5. Fizessük meg a bírságot

Ha nem tartjuk be a saját pénzügyi szokásainkat, például túlköltekezünk, akkor éljünk szankciókkal. Ez lehet motivációs eszköz is arra, hogy komolyan vegyük, amit elhatároztunk.

6. Készítsük el még otthon

Sokat faraghatunk, ha otthon készítjük el a reggelit és ebédet, ha visszafogjuk az automatás italfogyasztást. A kételkedők egy hónapig vezessék, mekkora összegek is ezek.

7. Tegyük félre a fizetésből

A legjobb és legeredményesebb trükk, ha már a fizetés beérkezésének napján elkülönítünk egy előre meghatározott összeget. Így nem kell aggódnunk, hogy vajon marad-e a hó végén, amit félretehetünk.

8. Mindennek van fix helye

A borítékos módszer segítségével szétbonthatjuk a különféle kiadáscsoportokat. A lényeg, hogy mindegyik zsebbe kerüljön a hónap elején egy akkora összeg, ami a következő fizetésig fedezi a kiadásokat.

9. Várjunk vele türelmesen

A 30 napos szabály lényege, hogy adjunk magunknak egy hónap gondolkodási időt, és ha még ennyi elteltével is nélkülözhetetlennek tartjuk a dolgot, akkor vegyük meg.

10. Kézzel fogható támpont kell 

Írjunk bevásárlólistát, amihez maximálisan tartjuk magunkat. Ez eleinte drasztikus lehet, de idővel megszokható az előre meghatározott élelmiszerek, drogériás termékek vásárlása.

11. A motiváció segítség lehet

Lebegjenek konkrét célok a szemünk előtt, amiket akár le is írhatunk vagy vizuálisan ábrázolhatunk. Ha ezekre gyakran ránézünk a hétköznapokon, kellő löketet kaphatunk ahhoz, hogy megtakarításba kezdjünk, vagy folytassuk, amit elkezdtünk.

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek