Gordon Ramsay trükkje, amivel könnyek nélkül szeletelhetsz hagymát

A hagyma szeletelése egyike azoknak a konyhai feladatoknak, amit kevesen végeznek örömmel. Elég egy-két vágás, és máris csíp a szemünk, folyik a könnyünk, miközben próbáljuk nem levágni az ujjunkat. És bár számtalan tipp és trükk kering az interneten – mint például hogy tartsuk a hagymát a hűtőben, vagy vágjunk víz alatt –, a legtöbb csak félig-meddig válik be. Gordon Ramsay azonban a tőle megszokott szenvedéllyel és pontossággal mutatja meg, hogyan vágd fel a hagymát úgy, ahogy a profik: gyorsan, könnyek – és ujjveszteség nélkül.
A könnyek hátterében a hagyma sejtszerkezete áll. Amikor felvágod, a sejtfalakban lévő vegyületek keveredni kezdenek, és irritáló anyag szabadul fel – ez az, ami a szemedbe kerülve könnyezést vált ki. A legtöbb embernek fogalma sincs róla, hogy egy apró mozdulat is súlyosbíthatja a helyzetet – például, ha reflexből levágják a hagyma gyökerét az elején.
A Masterchef USA sztárséfje, aki jelenleg nyolc Michelin-csillaggal büszkélkedhet, egy Facebook-videóban mutatta be, hogyan vágja fel a hagymát úgy, hogy közben nem sír – és nem vágja meg az ujjait sem. A trükk az egésznek a gyökerénél kezdődik. Szó szerint.
Ez létfontosságú. ne vágd le a hagyma gyökerét az elején! Ha levágod, a hagyma ’vérezni’ kezd, és pillanatok alatt könnyezni fogsz.
– mondja Ramsay.
Egy Facebook-videóban Gordon Ramsay rögtön egy érdekes dologgal indít: a hagyma gyökerére hívja fel a figyelmet – arra a részre, amit a legtöbben reflexből levágnak elsőként. Ő viszont határozottan azt mondja, hogy ezt semmiképp se csináljuk! Szerinte a gyökér az, ami egyben tartja a hagymát, és ha azt levágjuk, a hagyma „vérezni” kezd – vagyis beindul az a bosszantó könnyezés.
A sztárséf ezután lépésről lépésre megmutatja, hogyan lehet gyorsan és biztonságosan felaprítani egy hagymát – anélkül, hogy szétfolyna vagy idegesek lennénk közben.
1. Először is félbevágja a már meghámozott hagymát, méghozzá úgy, hogy a vágás a gyökérrészen is keresztülmegy. Közben megjegyzi: szeletelésnél előre mozdítsuk a kést, és hagyjuk, hogy a penge súlya dolgozzon helyettünk – így nem kell túl nagy erőt kifejteni.
2. Ezután megmutatja a helyes kéztartást is: három ujjat használ, egy megy előre, kettő hátra. Külön kiemeli, hogy a középső ujj bütyke segít abban, hogy a kés biztonságosan csússzon mellette – így az ujjaink is épek maradnak. Azt tanácsolja, hogy a kést mindig a gyökér felé irányítsuk, és próbáljunk minél közelebb vágni hozzá – hosszú, egyenletes mozdulatokkal. Ha ez megvan, a hagymát újra össze kell fogni egybe.
3. A következő lépésnél megfordítja a hagymát, és vízszintesen a tetejére helyezi a kést. Azt mondja, a pengét csak félig toljuk bele, majd enyhén lefelé billentve folytassuk a vágást. Először a közepét vágja be, aztán felülről is ejt egy vágást.
4. A stabilitásról is beszél: szerinte úgy érdemes tartani a hagymát, mintha egy teniszlabdát fognánk – így nem fog szétcsúszni aprítás közben.
5. Amikor finomra aprít, megint csak azt javasolja: hagyjuk, hogy a kés súlya dolgozzon helyettünk, és vágjunk le egészen a gyökér tövéig.
6. Végül újra megfordítja a hagymát, és fel-le mozdulatokkal folytatja a szeletelést, míg csak egy apró darab marad a gyökér körül. Az egész módszer lényege, hogy semmi ne menjen kárba – csak a gyökeret dobjuk ki –, és már kész is a tökéletesen finomra vágott hagyma.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.