Távol
Jeruzsálem húsvéti zarándokhelyei – Jézus nyomában az Olajfák hegyétől a Szent Sír-templomig

A húsvét különleges időszak a keresztény világban, amikor Jézus szenvedésére, halálára és feltámadására emlékezünk. Jeruzsálem húsvéti zarándokhelyei évről évre hívők és turisták ezreit vonzzák, akik szeretnék személyesen is végigjárni a szent helyeket. Az Olajfák hegyétől a Szent Sír-templomig terjedő út mély lelki és történelmi élményt nyújt minden látogatónak.

Jeruzsálem városa a Szent Sír-templom környékén - a helyszín a nagyhéten és húsvét környékén megtelik zarándokokkal - illusztrációForrás: Wikipedia/Gerd Eichmann

A legismertebb jeruzsálemi húsvéti zarándokhelyek nyomában

Jeruzsálem húsvéti zarándokhelyei évezredek óta meghatározó szerepet játszanak a keresztény hit gyakorlásában. A város ódon kövei között járva megelevenednek Jézus utolsó földi napjainak eseményei: a tanítások, az imák, az árulás, a keresztút és a feltámadás reménye.

Ezek a szent helyszínek – mint az Olajfák hegye, a Gecsemáné-kert vagy a Szent Sír-templom – ma is látogathatók, így mindenki személyesen élheti át azt az utat, amelyet Jézus végigjárt. A húsvéti időszakban különösen intenzív spirituális és történelmi élményt kínálnak mind a hívőknek, mind a kultúrára nyitott utazóknak.

Olajfák hegye: a virágvasárnapi bevonulás helyszíne

Az Olajfák hegye Jeruzsálem keleti részén emelkedik, és jelentős szerepet játszik Jézus életének utolsó napjaiban. Virágvasárnapon Jézus ezen a hegyen keresztül vonult be a városba, miközben a tömeg pálmaágakat lengetett előtte, ahogy azt a Máté evangéliuma is leírja. A kert mellett áll az ortodox Szent Mária Magdolna-templom, amely arany hagymakupoláival kiemelkedik a környezetéből.

Jeruzsálem húsvéti zarándokhelyeinek egyike az Olajfk hegye, illetve a hegy lábánál található Getszemáné-kert - illusztrációForrás: Wikipedia/Andrew Shiva

„Nappal a templomban tanított, éjszakára pedig kiment az Olajfák hegyére, és ott töltötte az időt. Kora reggel az egész nép a templomba gyülekezett, hogy hallgassa." (Lk. 21, 37-38)

A hegy lábánál található a Getszemáni-kert, ahol Jézus imádkozott az elfogatása előtt. Héber nevének jelentése: az olajprés helye, Jézus idejében ugyanis a lejtőnek ezen a részén egy olajsajtoló majorság működött. A IV. században szentély épült ezen a helyen, melyet később a keresztesek bazilikává bővítettek. Ma ennek romjain áll az 1919 és 1924 között épült Nemzetek Temploma (Basilica Agoniae Domini).

Utolsó vacsora terme: az Eucharisztia alapítása

Jeruzsálem óvárosi falain kívül, a Sion-hegyen található Cenákulum, vagyis az utolsó vacsora terme, az a hely, ahol Jézus tanítványaival elfogyasztotta az utolsó vacsorát. Egykor feltehetőleg egy ősi zsinagóga működött itt, a mai gótikus stílusú terem egy XII-XIV. századból fennmaradt épület első emeletén található, és a keresztény zarándokok számára szabadon látogatható.

Az utolsó vacsora terme, a Cenákulum, amely ma XII-XIV. századi gótikus átépítés jegyeit viseli - illusztrációForrás: Wikipedia/Onceinawhile

Ez az esemény az Eucharisztia alapításának helyszíne, és különösen fontos a nagycsütörtöki liturgiában. A VII. századtól kezdve vált általánossá az a felfogás, hogy az utolsó vacsora és a Szentlélek eljövetelének eseményei ugyanazon a helyen történtek, mégpedig a Sion-hegyen álló egykori Hagia Sion-templomban, amelyet 392 és 493 között építettek. Ettől az időszaktól kezdve egyre több zarándok kereste fel a helyet.

Via Dolorosa: a szenvedés útja

A Via Dolorosa, vagyis a "Fájdalmak útja", az az útvonal, amelyen Jézus a keresztet hordozva haladt a keresztre feszítés helyszínére. Az út 14 állomásból áll, amelyek Jézus szenvedésének különböző eseményeit jelölik.

Az első állomás az El-Omaríja muszlim iskola, amely helyén egykor az Antonia-erőd állt, míg az utolsó az egykori Golgotán, a Szent Sír templomban van. A zarándokok gyakran végigjárják ezt az utat, különösen nagypénteken, hogy emlékezzenek Jézus áldozatára.

A történészek azonban biztosak abban, hogy Jézus nem ezen az útvonalon vitte a keresztfát, ahogy abban is, hogy az ítéletet nem az Antoniában, hanem Heródes palotájában, a város délnyugati részén hozta meg. A Via Dolorosa a XIX. században alakult ki.

A Via Dolorosa második megállója, az ostorozás kápolnája - illusztrációForrás: Wikipedia/Berthold Werner

A 6. stációnál áll Szent Veronika temploma, amely 1883 óta a keleti katolikus melkita egyház tulajdona. A keresztény hagyomány szerint itt állt a Jézus arcát kendőjével megtörlő Veronika háza. Az utolsó öt stáció már a Szent Sír-templomban található.

Golgota és a Szent Sír-templom: a keresztre feszítés és a feltámadás helye

A Szent Sír-templom a kereszténység egyik legszentebb helye, mivel itt történt Jézus keresztre feszítése, temetése és feltámadása. A szent helyszínek a hívek számára is látogathatóak.

A jeruzsálemi Szent Sír-bazilika nagycsütörtöki körmenete 2024-ben - illusztrációForrás: MTI/EPA/Abir Szultan

A templomot először Nagy Konstantin császár anyja, Szent Ilona kezdeményezésére építették fel a IV. században, miután a keresztre feszítés és a sír feltételezett helyét azonosították. A Szent Sír-templom magában foglalja a Kálvária (Golgota) szikláját, ahol Jézust megfeszítették, valamint a sziklasírt, amelyből a hagyomány szerint feltámadt.

A szentély belsejében található a ma is látogatható sírkamra (Aedicula), amelyet márványborítás véd. A templom évszázadokon át számos pusztítást, tűzvészt és újjáépítést átélt, ennek ellenére máig megőrizte kiemelkedő vallási jelentőségét. A templom a jeruzsálemi óváros keresztény negyedében található, és több keresztény felekezet közösen gondozza, szigorúan szabályozott hagyományos rend szerint.

A megfeszítés helyszíne a Golgotán, amely ma a Szent Sír-templomon belül találhatóForrás:Wikipedia/Иерей Максим Массалитин

Zarándoklat Jeruzsálemben

A húsvéti időszakban Jeruzsálem különösen sok zarándokot vonz. A város szent helyei ingyenesen látogathatók, de érdemes korán érkezni, hogy elkerüljük a tömeget. A helyszínek között gyalogosan is könnyen közlekedhetünk, de vezetett túrák is rendelkezésre állnak. Fontos, hogy tiszteletteljesen viselkedjünk, és megfelelő öltözékben látogassuk meg a szent helyszíneket.

Ilyen volt a Via Dolorosa 1919-ben (Lewis Larsson színezett fotója) - illusztrációForrás: Wikipedia/Lewis Larsson, American Colony, Jerusalem

Jeruzsálem húsvéti zarándokhelyei mély spirituális élményt nyújtanak minden látogatónak. Az Olajfák hegye, az utolsó vacsora terme, a Via Dolorosa és a Szent Sír-templom mind olyan helyszínek, ahol közvetlenül kapcsolódhatunk Jézus szenvedésének és feltámadásának emlékéhez. Ezek a szent helyek nemcsak a keresztény hívők, hanem minden érdeklődő számára felejthetetlen élményt kínálnak.

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek